Jaką wybrać karmę dla kotka?

Po pojawieniu się w domu kota, wiele osób zastanawia się, czym karmić nowego pupila. Na rynku istnieje wiele karm dla kotów np w sklepie Twój Pieszczoch, ale nie wszystkie mają skład, który dostarczy zwierzęciu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Dlatego tak ważne jest, aby przed wyborem zapoznać się ze wszystkimi faktami dotyczącymi prawidłowej kociej diety. Dietę należy dopasować do konkretnego kota. Zdarza się, że te zwierzęta mają wrażliwe żołądki i nawet karma dla kota, która powszechnie uznawana jest za dobrej jakości, może okazać się niewypałem, np. ze względu na alergię pokarmową. Dlatego tak ważne jest, aby obserwować naszego pupila i wszystkie niepokojące objawy zgłaszać weterynarzowi.

Karma dla kota – jaka jest lepsza, sucha czy mokra?

Mokre karmy mają te niepodważalną zaletę, że zazwyczaj są chętniej zjadane przez naszych podopiecznych. Zawierają też dużo wody, co jest korzystne w wypadku kotów, które niechętnie piją wodę. Są łatwo dostępne – karmę dobrej jakości można zamówić przez Internet bądź w sklepie zoologicznym. Unikajmy karm z drogerii i supermarketów – zazwyczaj nie mają dobrych składników. Karmy mokre mają też małą zawartość węglowodanów, których nadmierna ilość jest zbędna w kociej diecie. Taka karma dla kota może występować w formie pasztetu, kawałków w sosie bądź kawałków w galaretce. Karma sucha jest zazwyczaj tańsza od mokrej. Nie powinno się jednak stosować wyłącznie jej, ponieważ może być obciążeniem dla układu moczowego kotów. Wybierając karmę suchą, musimy zwrócić uwagę na zawartość zboża, która powinna być jak najniższa. Oczywiście procent mięsa powinien być jak najwyższy. Aby zróżnicować kocią dietę, można stosować karmę mokrą i suchą naprzemiennie, co jest popularnym rozwiązaniem.

A może dieta BARF?

Dietą różniącą się od tej standardowej, polegającej na podawaniu gotowych karm, jest dieta BARF. Polega ona na serwowaniu naszemu pupilowi tylko pokarmu, jaki mógłby znaleźć w naturze. Podajemy więc kotu wyłącznie surowe mięso oraz rośliny. Ma ona wiele zalet i uchodzi za bardzo zdrową, jednak jest to dieta bardziej specjalistyczna i w związku z tym wymaga sporych pokładów wiedzy. Nierzadko jej zdobycie oraz dostosowanie diety BARF do konkretnego kota wymaga sporo czasu. Tak czy inaczej, zawsze na pierwszym miejscu powinno być zdrowie naszego kota. Dlatego serwowana przez nas karma powinna być przede wszystkim zdrowa, nie wywoływać niepożądanych reakcji oraz najzwyczajniej w świecie mu smakować.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij