Zwycięski kombinezon

Nie tylko chłopcy z Realu Madryt błyskawicznie wracają do siebie po kontuzjach dzięki zabiegom w basenie. Przepytujemy twórcę tej technologii

Co wspólnego mają Cristiano Ronaldo, Diego Maradona i Mickey Rourke? Wszyscy lubią wcisnąć się w gumowe wdzianko i popluskać się w basenie.

To zacne trio korzysta z dobrodziejstw kombinezonu do biegania w wodzie Terry Nelson Mk X6, nazywanego TNAR Mk X6. Strój przygotowuje do pracy hollywodzkie gwiazdy i rehabilituje poturbowane kolana.

Cienka powłoka na ramionach, z tyłu i na udach utrzymuje noszącego na powierzchni. To pozwala na trenowanie z kontuzją bez nadwerężania kości, stawów i tkanek.

Twórca i były młodzieżowy piłkarz Liverpoolu Terry Nelson pracował nad projektem z doktorem Realu Madryt Julio de la Moreną. Mówi, że ubranie pozwala schorowanemu piłkarzowi na ciężką pracę.

- W przeszłości zawodnik z kontuzją musiał czekać, aż wyzdrowieje na tyle, aby biegać dookoła boiska. Teraz nie trzeba czekać - mówi Nelson, który przetrwał dwa przeszczepy nerki i amputację nogi. Sam trenuje na protezie z włókna węglowego.

Nelson zaprojektował także serię ćwiczeń w wodzie, które przyspieszają regenerację, podnoszą szybkość, siłę, wytrzymałość i kondycję.

Gregg Blundell, fizjoterapeuta Tranmere Rovers, popiera ten pomysł. - Kostium naturalnie pochyla piłkarza do przodu, dzięki czemu biega jak po ziemi. Siła wyporu umożliwia swobodny ruch i ćwiczenia akrobatyczne bez poczucia żadnego bólu.