Zostawiaj obrońców w tyle

- Gra skrzydłowego opiera się przede wszystkim na technice, a nie fizyczności - twierdzi utalentowany gracz Arsenalu Londyn Alex Oxlade-Chamberlain

„Jako skrzydłowy jakie masz metody na pokonywanie bocznych obrońców w sytuacjach jeden na jednego?” Ross Jankin, e-mail

Alex Oxlade-Chamberlain mówi:

„Przy pierwszej możliwej okazji w meczu staraj się przedrylować obrońcę. To może ustawić zarówno twoje jak i jego nastawienie do gry do końca spotkania. Kiedy dostaję piłkę szeroko, przy linii bocznej, natychmiast staram się ściąć z nią do środka. Kiedy widzę, że obrońca obraca się, aby zmienić kierunek biegu, szybko zbiegam z powrotem na zewnątrz, by go zmylić. Takie zagranie pozwala na zdobycie odrobiny wolnej przestrzeni, niezbędnej do wykonania celnego dośrodkowania, czy oddania strzału. Musisz również pamiętać o urozmaicaniu swojej gry, tak, aby kryjący cię zawodnik nigdy nie był pewien jaki będzie twój następny ruch. Czasami po otrzymaniu piłki, podaję ją do kolegów kilka razy z rzędu, po to by chwilę później znowu spróbować swoich sił w pojedynku z obrońcą.

Nie interesuje mnie specjalnie jak duży jest kryjący mnie rywal. Szczerze mówiąc, lubię grać przeciwko wysokim i dobrze zbudowanym zawodnikom, ponieważ wiem, że jestem od nich szybszy i zwinniejszy.

Nie możesz przejmować się tym jak wysokie są ich umiejętności i do czego są zdolni. Te rzeczy pozostają poza twoją kontrolą. Ty powinieneś martwić się wyłącznie o to jak najlepiej wykorzystać swoje mocne strony i uwypuklić ich słabości. Najważniejsze w grze są spryt i inteligencja, a nie wykorzystywanie siły i przewagi fizycznej. Te atuty bez wsparcia ze strony innych umiejętności, zazwyczaj okazują się być niewystarczające do wygrania starć jeden na jednego.

Alfred Galustian Porady

Alex Oxlade-Chamberlain

Skrzydłowy Arsenalu

Więcej artykułów