Złamany nos

Nasz przewodnik jak pokonać jeden z boleśniejszych piłkarskich urazów

Gdzie dokładnie boli?

Bezpośrednie uderzenie w nos spowoduje uszkodzenie chrząstki lub jej pęknięcie.  Nos będzie wyjątkowo czuły na dotyk i może wydawać dźwięk chrupania w wyniku przemieszczenia. Może zacząć krwawić i się wykrzywić. Oddychanie za pomocą nozdrzy będzie bolesne, a pod oczami zacznie pojawiać się obrzęk.

Pierwsza pomoc

Uszkodzenia naczyń krwionośnych nosa może powodować nadmierne krwawienie. Zatkanie nosa kulkami z waty powinno je powtrzymać. Pozwoli to piłkarzowi kontynuować grę, ale fizjoterapeuta musi upewnić się, że krew nie blokuje nozdrzy.

Co powinieneś zrobić?

W połowie meczu lub po jego zakończeniu nos powinien zostać wyczyszczony i zbadany przez lekarza. To bardzo ważne, by drogi oddechowe piłkarza były czyste. Aby ograniczyć opuchliznę i ból, przykładamy lód do nosa. Gracz może również wspomóc proces oddychania za pomocą sprayu do nosa. Objawy złamania powinny ustąpić  w przeciągu następnych 7-10 dni.

Zadbaj, by to się nie powtórzyło

Tego typu złamanie rzadko wymaga operacji lub dłuższego odpoczynku od futbolu. Jednakże jeśli oddychanie nosem przebiega nienaturalnie lub powoduje ból albo gdy uraz się odnawia, wtedy powinien mu się przyjrzeć chirurg-specjalista, który poprawi jego wygląd i usprawni funkcjonowanie.

Alfred Galustian Zdrowie - kontuzje

Andy Mitchell

Fizjoterapeuta Bolton Wanderers

Więcej artykułów