Żelki na ratunek

Potrzebujesz energii przed meczem? Te smakołyki zapewnią ci doładowanie mięśni w kilka chwil

Naoczni świadkowie z szatni choćby Leicester City oraz Sheffield United potwierdzą, że zawodowi piłkarze jedzą żelki jako przedmeczowe paliwo. Ma to im zapewnić szybki przypływ energii.

- Posiłki pełne cukrów, jak słodycze, są najbardziej efektywne podczas przerwy meczu. Jeśli pełnowartościowy posiłek nie został zjedzony trzy godziny przed startem gry, kilka słodkości bogatych w węglowodany powinno pomóc - wyjaśnia Mayur Ranchordas, wykładowca Sheffield Hallam University oraz doradca Bolton Wanderers.

Ostatnie badania amerykańskiego Journal of Nutrition wykazały szybkość działania przekąsek o dużej zawartości cukru na organizmy sportowców, którzy potrzebują zastrzyki energii. Wyniki tych testów ucieszą miłośników żelków.

Żelki zaliczają się do kategorii "prostych" węglowodanów: w przeciwieństwie do makaronu, który powoli uwalnia energię. Opisywane słodycze zamieniają się w glukozę dosłownie na poczekaniu. Błyskawicznie dodadzą sił twoim mięśniom i zapewnią, że nogi nie zamienią się w galaretkę.

Alfred Galustian Zdrowie - dieta

Mayur Ranchordas

Dietetyk Boltonu

Więcej artykułów