Young: Zejście ze skrzydła

Zejdź do środka pola ze zdwojoną siłą i zakończ akcję potężnym strzałem w samo okienko, dzięki poradom jednego z najgroźniejszych dryblerów Premier League

"Na co dzień gram na skrzydle, jednak mam spore problemy, aby schodząc do środka minąć bocznego obrońcę i oddać strzał. Jak mogę poprawić takie akcje?" – Alex Hicks, e-mail.

 

Ashely Young radzi:

- Będąc praworożnym piłkarzem, który gra na lewej flance zawsze spodziewaj się tego, że obrońcy będą chcieli zepchnąć cię do linii. Musisz korzystać ze swojej inteligencji, aby wyczuć moment, kiedy zejść do środka.

Musisz być pewien tego, co chcesz zrobić i albo ściąć do środka, albo też w inny sposób minąć defensora. Bardzo pomocne jest w takich sytuacjach czytanie ich gry oraz wiedza, w jaki sposób mogą cię zatrzymać.

Kiedy już dostaniesz się centralnie przed bramkę, musisz ocenić sytuację i spojrzeć, gdzie znajdują się pozostali obrońcy oraz bramkarz.

Musisz także dostrzec wychodzących na pozycję kolegów z drużyny. Czy podać im piłkę? A może wrzucić w pole karne? A może oddać strzał na bramkę? Musisz widzieć cały obrazek, nie tylko jego fragment. Znajdź najlepsze rozwiązanie. Podjęcie decyzji jest kluczowym elementem.

Jeśli decyduję się na strzał, otwieram swoje ciało i staram się podkręcić piłkę. Musisz cały czas mieć głowę i ciało w jednej linii z futbolówką, uderzając ją wewnętrzną częścią stopy.

Kiedy decydujesz się na podkręcenie piłki, naturalnie będziesz mierzył w kierunku dalszego słupka, z dala od zasięgu bramkarza.

Jeżeli zamierzasz zmieścić futbolówkę przy bliższym słupku, lepiej jeśli włożysz w to jak najwięcej siły, licząc na to, że przebijesz się przez obrońców.

Oczywiście, możesz też nieco zamarkować swój strzał. Otwórz swoje ciało, tak jakbyś chciał uderzyć w kierunku dalszego słupka, po czym szybko zmień swoje ułożenie i huknij przy bliższym słupku.

Aby to się udało, musisz zaliczyć bardzo techniczne uderzenie, która wciąż będzie silnym strzałem.

Jeśli zapytasz bramkarzy, większość z nich przyzna, iż nie cierpi, kiedy gracze schodzą do środka i oddają strzał. Dlatego też bardzo sporo ćwiczę ten element na treningach.