Wykończ ich taktyką

Menadżer Molde FK Ole Gunnar Solskjaer oferuje porady, jak poradzić sobie, kiedy przeciwnik…

…zagęści środek pola

- Posiadając mniej ludzi w linii pomocy, nie masz co liczyć na większe posiadanie piłki. Mieliśmy taką właśnie sytuację w zeszłym sezonie, kiedy graliśmy przeciwko FC Basel w kwalifikacjach do Ligi Mistrzów. Wtedy też przeszedłem na formację 4-4-1 i broniłem głębiej. Głównym założeniem były kontrataki z wykorzystaniem napastnika, dwóch bocznych obrońców i jednego z środkowych pomocników.

…zagra trzema napastnikami

- Jestem wielkim zwolennikiem zachowywanie kształtu zespołu przez cały czas oraz krycia strefowego. Nie można zacząć kryć konkretnego piłkarza. W dalszym ciągu gram dwoma liniami po czterech graczy i napastnikiem. Jeśli wystawią trzech napastników będziemy mieli sporo szans, żeby wygrać, zwłaszcza jeśli zagrają bardzo wąsko, a my blisko siebie. Możesz ich wtedy złamać za pomocą skrzydłowych i bocznych obrońców.

...wypuści bocznych obrońców do przodu

- Jeśli mają napastników, którzy dobrze grają w powietrzu, przede wszystkim musisz zatrzymać ich dośrodkowania. Żeby tego dokonać, należy powstrzymać ich bocznych obrońców, spychając ich do linii pomocy. Jednak przeciwko takim drużynom jak Liverpool, gdzie na ataku grają Daniel Sturridge oraz Luis Suarez, pozwól im atakować skrzydłami, zawężając pole gry w środku.

…wypuści środkowego obrońcę do przodu

- Zachęcaj go do podłączenia się do ataku. Następnie, staraj się przeczytać podanie, przejąć je i złamać linię gry. Mając dziesięciu graczy jesteś w stanie wytrzymać burzę, bronić się dobrze i przełamywać obronę bardzo szybko.