Wygrywanie bez skrzydeł

Trener Chesterfield John Sheridan opowiada FFT o wykorzystywaniu bocznych obrońców w schematach ataku

„Szybkie skrzydła są oczywiście świetne, ale nie wszędzie takie rozwiązanie się sprawdza, szczególnie w nowoczesnym futbolu. Sukcesy można osiągać grając wąsko, przeważając w pomocy i utrzymując piłkę w środkowej strefie. Bardzo ważni są także boczni obrońcy. Gdy skrzydłowym brakuje dynamiki to zapewne zrobią trochę miejsca dla prawego i lewego defensora, aby ci mogli włączać się do ataków.

Grałem dla Irlandii za kadencji Jacka Charltona. Mieliśmy Raya Houghtona na prawej i Steve Stauntona za lewej stronie, a ja, Roy Keane i Andy Townsend graliśmy w środku. Ray i Steve byli świetnymi zawodnikami, ale brakowało im szybkości. Nie wpisywali się w typowy obraz skrzydłowego, który lubi mijać rywali. Trener Jack poradził sobie z tym rozkazując im dołączać o napastników ze środka boiska. Zawsze byliśmy groźni. Strategia zadziałała naprawdę dobrze na Mistrzostwach Świata 1994, ponieważ mieliśmy inteligentnych piłkarzy. Instynktownie wiedzieliśmy gdzie się ustawić, aby utrudnić zadanie przeciwnikowi.

Bardzo często boczni obrońcy rywala nie wiedzieli, czy wybiegać za naszymi skrzydłowymi, czy zostać na swoich pozycjach. Dobrzy zawodnicy potrafią zamieszać w głowie drużynie przeciwnej."

Co robić i czego nie robić po zdobyciu gola?

Sheridan o okresie po strzeleniu bramki

1. Skorzystaj ze swojej przewagi

„Najlepszym momentem na dobicie rywala jest chwila, w której właśnie strzeliłeś gola. Po zdobytej bramce jesteś pewny siebie, czujesz się dobrze i trzeba z tego skorzystać."

2. Nie popadaj w zbytni entuzjazm

„Chcesz powiększyć przewagę, ale nie przedobrzaj. Nie można stracić gola tuż po jego zdobyciu. Nie ma nic gorszego."

3. Nie wyłączaj się

„Grałem w Sheffield Wednesday z świetnymi piłkarzami, którzy wiedzieli jak bronić jak Nigel Pearson i Nigel Worthington. Z takimi zawodnikami łatwiej się wycofać i oddać inicjatywę, bo można się zorganizować w obronie. Ale nie wyłączaj się."

4. Utrzymuj posiadanie piłki

„Po wznowieniu gry trzeba chcieć odzyskać piłkę, wrócić do posiadania oraz stwarzać coraz więcej okazji."