Wybieganie na pozycję

Holenderski pan i władca pola karnego Ruud van Nistelrooy opowiada o tym jak się ustawiać, aby unikać pułapek ofsajdowych

„Zawsze daje się złapać na pozycji spalonej, kiedy próbuje wybiegać na czystą pozycję. Jakieś rady?" Ben Dolan, e-mail

Ruud van Nistelrooy mówi:

„Dobre ustawianie się jest kluczowe. Są trzy właściwe pozycje, z których możesz efektywnie wybiegać na czystą pozycję, unikając spalonego. Pomiędzy środkowymi obrońcami przeciwnika; pomiędzy prawym obrońcą a prawym stoperem i lewym obrońcą a lewym stoperem. Wtedy możesz wykonać ruch.

Jeśli trzymasz się za obrońcą, w pewnym momencie będzie on zmuszony zerknąć przez swoje ramię, aby sprawdzić twoje ustawienie. Gdy patrzy na piłkę, wtedy nie widzi ciebie.

Stój na pozycji spalonej, aż do momentu, kiedy piłka zostanie do ciebie zagrana. Jest to istotne, ponieważ kiedy stoisz na pozycji spalonej, defensor cały czas nerwowo sprawdza twoją pozycję, cofając się w stronę własnej bramki.

Obserwuj gracza z piłką, aby idealnie zsynchronizować wybiegnięcie na pozycję z momentem zagrania piłki. Jeśli w posiadaniu futbolówki znajduje się obrońca, który planuje wykonać 60-metrowe podanie w twoim kierunku, bądź na to przygotowany.

Jeśli przy piłce znajduje się ktoś o umiejętnościach podobnych do Paula Scholesa, wtedy wiesz, że stać go na wykonanie dokładnego prostopadłego podania, więc szykuj się do wybiegnięcia na pozycję.

Kiedy widzisz, że twój kolega z drużyny robi zamach, aby wykonać podanie, zrób zakręt, aby wrócić z pozycji spalonej na prawidłową, a następnie wybiegnij sprintem zza pleców obrońców i dopadnij do piłki.”