Wenger: 5 umiejętności w grze pięciu na pięciu

Doskonal swoje umiejętności w grze pięciu na pięciu dzięki poradom od trenera Arsenalu Arsene Wengera

Gdybyś mógł wybrać jedną osobę, która nauczyłaby cię gry pięciu na pięciu, na kogo byś się zdecydował? Co powiesz na Arsene Wengera - człowieka, którego drużyny znakomicie radzą sobie w grze na małej przestrzeni?

- W grze na hali lub na małym boisku potrzebujesz dokładnie tych samych atrybutów, które są niezbędne u profesjonalnego piłkarza – mówi Wenger w wywiadzie dla FourFourTwo. - Jedyną umiejętnością, która nie będzie ci potrzebna, jest zdolność do grania długich przerzutów piłki.

- Niezbędne są natomiast szybkość, dobra technika, instynkt strzelecki, celne podawanie piłki, wizja gry, a przede wszystkim inteligencja, która pozwoli ci zastosować wszystkie te aspekty w praktyce - dodaje.

- Gra na małym boisku, pięciu na pięciu, wymusza na zawodniku ciągłe i natychmiastowe podejmowanie decyzji. Kiedy otrzymujesz piłkę, otwiera się przed tobą tuzin możliwości. Twój mózg zachowuje się jak komputer, który zdaje sobie sprawę, iż miał już do czynienia z podobnymi sytuacjami wcześniej. Przez analizę stara się znaleźć najwłaściwsze rozwiązanie: dokładne podanie lub strzał. W grze pięciu na pięciu stajesz przed tego rodzaju wyzwaniami właściwie bez przerwy, dlatego właśnie ten rodzaj rozgrywki tak bardzo pomaga w piłkarskim rozwoju - twierdzi Wenger.

1. Szybkość

„W grze na małym boisku musisz reagować na boiskowe wydarzenia szybciej i cały czas wiedzieć, co się dzieje wokół ciebie. Szybkość jest powiązana z twoim mózgiem. Ciało wprowadza w życie decyzje podjęte przez mózg, tak więc szybkie myślenie odgrywa tu niezwykle istotną rolę. Jak szybko będziesz potrafił przetransportować te wiadomości i zareagować poprzez wykonywanie ruchów? Pamiętaj, że swoje umiejętności doskonalisz najlepiej poprzez samą grę. Jeśli trenujesz niczym maratończyk, to będziesz miał świetną kondycję, ale w grze pięciu na pięciu zawiedziesz. Tutaj chodzi głównie o interwały, natychmiastowe i chwilowe przyspieszanie. Po prostu graj, a te umiejętności same do ciebie przyjdą. Pamiętaj o pracy nad szybkością reakcji!”

2. Technika

„Jak dobrze panujesz nad piłką? Ta umiejętność kształtowana jest głównie w młodym wieku, do około 12 roku życia. Już wtedy można stwierdzić, czy zawodnik jest utalentowany technicznie, czy przez całą dalszą karierę będzie przeciętniakiem w tym aspekcie. Ale nie martw się. Nawet jeśli masz przeciętną technikę, nadal możesz się doskonalić. Poprzez trening i częste granie uczysz się inteligentnego wykorzystywania tych zdolności, które posiadasz. Tego najłatwiej i najlepiej się nauczyć grając pięciu na pięciu.”

3. Instynkt strzelecki

„Po raz kolejny, tej umiejętności najprościej nauczyć się przez częstą grę na małym boisku.
W strzelaniu bramek zwykle najważniejsze jest to, jak bardzo chcesz zdobyć tego gola. Jak wiele on dla ciebie znaczy? Poświęć sporo czasu treningowi strzeleckiemu. Celuj w okienka, tuż przy słupku, a szybko zaczniesz bić własne rekordy strzeleckie.”

4. Podania

„W meczach pięciu na pięciu nie masz zbyt wiele czasu. Musisz być pewny w grze na jeden kontakt. Tutaj kluczowa jest również inteligencja. Przepraszam, że cały czas podnoszę ten temat, ale dla mnie w życiu - czymkolwiek byś się nie zajmował – musisz używać mózgu. W piłce nożnej ważny, żebyś zawsze mógł znaleźć stosowne rozwiązanie w sytuacji, w której się znalazłeś. Jeśli potrafisz to robić, to już jesteś na właściwych torach. Gra na małym boisku pozwoli ci odnajdywać te rozwiązania szybciej, co sprawi, iż będziesz lepiej i dokładniej podawał. Dzięki temu staniesz się lepszym piłkarzem.”

5. Wizja gry

„Ta umiejętność zbyt często jest ignorowana. Wszyscy najlepsi zawodnicy na świecie wiedzą co zrobią z piłką, jeszcze zanim ją otrzymają. Za każdym razem, kiedy prowadzisz futbolówkę przy nodze, staraj się mieć podniesioną głowę. Rozglądaj się, analizuj sytuację, a twoja drużyna osiągnie z tego korzyści.

Jak już pewnie wywnioskowałeś, uważam grę pięciu na pięciu za absolutnie kluczową w szkoleniu piłkarskich zawodowców. Może ci się wydawać, że niektórzy zawodnicy, z którymi pracowałem nie zawsze byli zachwyceni tak częstym rozgrywaniem mini-meczów na małym boisku. Ale prawda jest taka, że nie osiągalibyśmy tak dobrych wyników w oficjalnych meczach, gdyby te gierki nie miały żadnego związku z sytuacjami meczowymi w trakcie 90 minut zmagań na normalnym boisku.

Zawodnicy tacy jak Martin Keown, Tony Adams, Patrick Vieira, a nawet Glenn Hoddle ‑ który specjalizował się przecież w graniu długich podań – nie posiadali może zbyt wielu atrybutów przydatnych w grze pięciu na pięciu. Ale najlepsi piłkarze po prostu uwielbiają grać i rywalizować - nieważne, o co się ich prosi. Tony Adams był znakomitym obrońcą, ale lubił też najzwyczajniej pograć sobie w piłkę. Zawsze chciał wygrywać, pokonać rywala. Kiedy kazałem mu grać na małym boisku, dawałem mu szansę by osobiście przyczynił się do upokorzenia przeciwnika, na przykład przez strzelenie mu gola. Takie traktowanie zawsze bardzo mu schlebiało.

To co pociąga wszystkich piłkarzy na każdym poziomie rozgrywek, to przyjemność płynąca z gry w piłkę nożną. Dając im możliwość pogrania pięciu na pięciu, odwołujesz się do pierwotnego źródła ich fascynacji piłką nożną, do przyczyn, dla których w ogóle zaczęli kopać skórzaną futbolówkę. Kiedyś, jako dzieciak, grałeś z kumplami na ulicy. Kopnąłeś piłkę i "wow", spodobało ci się. Nie mogłeś się doczekać, żeby znowu zagrać. Dając profesjonaliście możliwość gry na małym boisku, pięciu na pięciu, pozwalasz mu znowu poczuć tę oryginalną, czystą radość jaką dawało mu kopanie piłki. Sprawiasz, iż na jego twarzy znowu pojawia się uśmiech, a to prowadzi do poprawy jego gry!”

Alfred Galustian Technika

Arsene Wenger

Szef Arsenalu

Więcej artykułów