Użyteczna klatka piersiowa

- Naucz się kontrolować piłkę przy pomocy torsu, a podniesiesz skuteczność utrzymywania się przy piłce, podań i odnajdywania wolnych przestrzeni - twierdzi specjalista od przygotowania technicznego Alfred Galustian

Przygotowanie

Wyznacz strefę o długą na osiem i szeroką na pięć metrów. Ustaw od trzech do sześciu zawodników w rzędzie na jednym końcu strefy oraz podającego piłkę na drugim.

Ćwiczenie

Podający rzuca piłkę do pierwszego piłkarza, którego zadaniem jest przyjęcie jej na klatkę piersiową i odegranie jej stopą do podającego po ziemi.

Wariacje

Zawodnik musi przyjąć piłkę na tors, ale odgrywa ją podającemu z woleja. Utrudnij wykonanie ćwiczenia dodając do niego przyjęcie piłki na kolano. Najpierw klatka, potem kolano, potem podanie z woleja lub po ziemi. W trakcie wykonywania zadania piłkarze powinni używać obu nóg.

W jaki sposób to pomaga?

Piłka przestanie odbijać się od twojej klatki piersiowej niczym od trampoliny! Teraz będziesz mógł spokojnie „zgasić” futbolówkę i sprowadzić ją do swoich stóp, dzięki czemu zyskasz więcej czasu i przestrzeni na boisku.

 

Jak wykorzystać umiejętną grę torsem w trakcie meczu

Skoro przećwiczyłeś grę klatką piersiową, pora wykorzystać nowo nabyte umiejętności w trakcie meczu. Przyjmowanie piłki na tę część ciała jest kluczowe, gdyż jest to największy obszar twego ciała, którym możesz opanować piłkę.

Dzięki efektywnej grze klatką piersiową będziesz mógł kontrolować futbolówkę na wiele różnych sposobów w zupełnie odmiennych boiskowych sytuacjach. Od zwykłego przyjęcia, przez natychmiastowe odegranie piłki, ochronę jej przed przeciwnikiem, czy wystawienie sobie do strzału.

Na przykład, jeśli przyjmujesz futbolówkę na tors w otoczeniu kilku rywali, natychmiast sprowadź ją pod stopy i trzymaj blisko siebie.

Aby to zrobić, spójrz na rozstawienie swoich rywali już w momencie, kiedy podanie leci w twoim kierunku. Gdy piłka zbliża się do ciebie, odchyl się i stwórz maksymalnie płaską powierzchnię do lądowania.

Piłka „zgaśnie” na torsie i znajdzie się w twoim posiadaniu. Tego zagrania można używać w każdym miejscu na boisku, co pozwoli twojej drużynie utrzymać się przy piłce.

W polu karnym, umiejętność dobrego przyjęcia piłki klatką piersiową może być tym, co da zwycięstwo twojemu zespołowi. W szesnastce będziesz miał o wiele mniej czasu, dlatego staraj się przyjmować wysoką piłkę tak, aby od razu spadła z torsu na twoją stopę, bez wcześniejszego podbijania.

To pozwoli ci na uzyskanie dodatkowego ułamka sekundy na oddanie strzału, zanim obrońca zdąży z interwencją.

Alfred Galustian Technika

Alfred Galustian

Założyciel Coerver

Więcej artykułów