Ustawianie diamentu

- Zrób to właściwie, a będziesz w stanie grać między liniami rywala – mówi menedżer Carlisle Greg Abbott

„Każda formacja zależy od dostępnych piłkarzy. Nie można grać w systemie, który nie odpowiada twoim zawodnikom.

Ustawienie pomocy w diament pozwoli na podawanie piłki i rozgrywanie jej między liniami obrony oraz pomocy rywala, a także między liniami pomocy i ataku. Aby robić to dobrze należy szybko przemieszczać piłkę i utrzymywać wysokie tempo. Warto zaangażować do ataku bocznych obrońców. Należy jednak pamiętać, aby nie przesadzić i nie przesunąć do przodu zbyt wielu graczy.

Diament wymaga obecności pomocników, którzy potrafią bronić i atakować. Potrzeba kogoś szybkiego i kreatywnego u podstaw oraz zawodnika potrafiącego wejść między waszych napastników, gdy piłka jest zagrywana z boku. Dwaj pomocnicy w środku diamentu mogą być „zwykłymi” pomocnikami, ale u podstaw tej formacji musi stać ktoś, kto bez problemu radzi sobie z piłką, jest inteligentny, potrafi zaatakować i szybko reagować, gdy stracicie posiadanie.

Dobrą cechą tego systemu jest to, że nigdy nie stracicie przewagi liczebnej w pomocy. Istnieje jednak ryzyko zabiegania przez rywali, jeśli dysponują szybkimi skrzydłowymi oraz ofensywnymi bocznymi obrońcami. W takim przypadku wasi zawodnicy na bokach muszą zażegnać zagrożenie. W przypadku straty piłki twoi piłkarze muszą zaopiekować się skrajnymi obrońcami przeciwnika."

Radzenie sobie z silnymi fizycznie rywalami przy stałych fragmentach gry

Abbott o tym, jak nie przegrać siłowej walki

1. Bądź elastyczny

„Czasami trzeba być odważnym i nieco zmienić własną taktykę, aby poradzić sobie z atutami przeciwnika. Jeśli grasz na wyjeździe i wiesz, że będzie dużo walki w powietrzu, musisz postawić na swoich najsilniejszych zawodników, nawet jeśli ich technika pozostawia trochę do życzenia."

2. Zacznij od bramkarza

„Silnym fizycznie drużynom należy maksymalnie utrudniać życie. Zacznij od własnego bramkarza. Musi on wyjść na przedpole i zarządzać okolicami pola karnego, ponieważ w ten sposób wysyła wiadomość, że nie dacie się poturbować."

3. Pilnuj wysuniętego gracza

„Ciężko jest podwajać krycie, ponieważ tworzy to luki na reszcie boiska. Ale jeśli rywale mają bardzo dobrego piłkarza w grze głową, warto oddelegować do niego dwóch obrońców – jednego z przodu, a jednego z tyłu. Wówczas dotrą do niego tylko idealne podania."