Unikaj niebezpieczeństwa

Nemanja Vidić doskonale wie, jak wyłączyć rywala z gry. FFT prezentuje sześć porad podpory defensywy Manchesteru United

1. Oceń zagrożenie

„Jak zaatakować rywala, który jest do ciebie odwrócony plecami? Użyj swoich kolan i uderz go w brzuch. A tak poważnie: musisz dokonać wyboru, który jest zależy od pozycji. Wszystko zależy również od odległości od przeciwnika, jego umiejętności prowadzenia piłki, a także jego tendencji do symulacji. Jeśli piłkarz przeciwnika odsunie piłkę na bok, od razu ją atakuj. Jeśli nie, siedź mu na plecach. Nie symuluj, bo sędzia nie da się na to nabrać."

2. Zatrzymaj piłkę

Podczas blokowania przeciwnika obowiązuje prosta zasada. Można dopuścić do sytuacji, gdy piłka mija obrońcę. Masz problem, gdy minie cię przeciwnik z piłką. Musisz zatrzymać piłkarza lub piłkę. Gdy akcja toczy się szybko, odejdź od rywala na pół kroku, żeby zyskać niezbędną przestrzeń, która ułatwi podejmowanie ryzykownych decyzji. Jeśli wykonasz wślizg w złym momecie, ryzykujesz zółtą lub czerwoną kartką."

3. Utrzymuj równowagę

„Uczestnicząc w pojedynku jeden na jeden, musisz zachować odpowiedni dystans. Da on czas na podjęcie właściwej decyzji. Widzisz więcej i podejmujesz w ten sposób mniejsze ryzyko. Od ataków wślizgami lepsze są te, podczas których stoisz na nogach. Wślizg to ostateczność. Robi się go tylko, gdy jesteś pewny odbioru piłki. Jeśli nie masz takiej pewności, postaraj się odebrać futbolówkę, stojąc pewnie na ziemi."

4. Broń ostateczna

„Przed wykonaniem wejścia wślizgiem musisz wiedzieć, czy trafisz w piłkę. Sekretem tego sposobu odbioru jest wyczucie czasu. Wszystko musi być wykonane perfekcyjnie. Nieważne, czy chcesz zatrzymać piłkę, czy ją wybić - po prostu musisz być pierwszy. Przypominam jednak, że wślizg to rozwiązanie, na które warto decydować się na samym końcu."

5. Gra na skrzydłach

„Trener zawsze dokonuuje zmian w grze przed każdym meczem. Jeśli rywal ma dobrych skrzydłowych i napastników, musisz odciągnąć ich od swojego pola karnego przez wysoki pressing. Gdy przeciwnicy mają niskich napastników, którzy nie grają dobrze w powietrzy, nie trzeba się skupiać na przecinaniu dośrodkowań. Zostaw miejsce w środku pola."

6. Konkretne decyzje

„Gdy podejmujesz decydję o wykonaniu wślizgu, musisz być w pełni skoncentrowany na przejęciu piłki. W każdym ataku bądz agresywny i zdeterminowany. Mieszanka kocentracji i agresji jest kluczem do dobrej gry w defensywie. Kilka zdecydowanie wygranych pojedynków może odebrać napastnikowi chęć do gry i pozwoli uzyskać przewagę. Niech takie nastawienie towarzyszy ci od pierwszego gwizdka".

Alfred Galustian Porady

Nemanja Vidić

Kapitan Manchesteru United

Więcej artykułów