Ucz się gry pięciu na pięciu od piłkarzy halowych

Najbardziej uzdolniony futsalowy piłkarz na świecie Brazylijczyk Falcao, którego dokonania stały się hitem Youtube, udzieli wam kilku wskazówek dotyczących gry na małym boisku

Panowanie nad piłką

„Trzymanie piłki przy nodze jest absolutną podstawą tej gry. Żeby udoskonalić swoją technikę, musisz trenować każdego dnia. Dobrą metodą treningową jest po prostu kopanie piłki o ścianę przy użyciu różnych części stopy, zmiennej sile uderzenia oraz odrębnym stopniu podkręcenia futbolówki. Wykonuj to ćwiczenie obiema nogami. Później, gdy już nauczysz się odpowiedniej kontroli nad piłką, spróbuj ją opanować różnymi częściami ciała. Dzięki temu będziesz przygotowany na wszelkiego rodzaju boiskowego sytuacje.”

Strzały na bramkę

„Wielu zawodników popełnia błąd polegający na uderzaniu na bramkę bez żadnej myśli przewodniej. W sytuacji sam na sam z bramkarzem podnieś głowę, spójrz na jego ustawienie i z pełnym spokojem postaraj się skierować piłkę w konkretne miejsce w bramce. Wyobraź sobie samego siebie strzelającego gola tuż przed oddaniem uderzenia.”

Podania

„Dwa najważniejsze elementy podań na małym boisku to ich szybkość i dokładność. Kiedy czekasz na otrzymanie piłki, rozejrzyj się dookoła. Wiedz, gdzie znajdują się przeciwnicy, twoi koledzy z drużyny i wolne przestrzenie, w które możesz zagrać futbolówkę. Dzięki temu, gdy już dostaniesz podanie, będziesz wiedział co robić dalej. To zwiększy szybkość twoich ruchów i samej akcji. Upewnij się również, że twoje podanie jest dokładne. Na małym boisku jest wyjątkowo ciasno, a obrońcy rywala zawsze znajdują się w pobliżu.”

Komunikacja

„W idealnym świecie, na boisku wskazówki kolegom powinien dawać obrońca. Wynika to z prostej przyczyny. Z linii obrony ogląd gry jest najlepszy – widać właściwie całe boisko. Dzięki temu obrońca mógłby przekazywać zawodnikom z zespołu informację, do kogo podać, gdzie pobiec, a nawet ostrzec przed zbliżającym się rywalem. To pomogłoby graczom ofensywnym w skupieniu się na grze w ataku, gdyż cały czas otrzymywaliby wskazówki od zawodnika widzącego całe pole gry.”

Organizacja gry

„Patrząc z perspektywy defensora, im mniej się poruszasz, tym trudniej będzie cię ograć. Najlepszą metodą bronienia na małym boisku jest obrona strefowa. I tak zużyjesz bardzo dużo energii w trakcie meczu, więc nie trać jej na bieganiu za piłką w miejscach, w których przeciwnik nie stanowi żadnego zagrożenia dla twojej bramki. Broń swojej strefy boiska!”

Przygotowanie fizyczne

„Jak najlepiej przygotować się fizycznie do gry na małym boisku? Po prostu grając, jak najczęściej! Oprócz tego polecam również trening interwałowy: maksymalny sprint przez minutę, potem bieg truchtem przez kilka następnych, a następnie znowu sprint. Niech trening trwa tyle czasu, ile przeciętny mecz rozgrywany przez ciebie na małym boisku. Ćwicz tak, abyś przez cały czas pozostawał w ruchu.”