Szybka gra kombinacyjna na każdą defensywę

- Jeśli twoja drużyna ma problem z budowaniem składnych akcji, to proste ćwiczenie sprawi, że już niedługo staniecie się postrachem piłkarskich boisk - twierdzi trener od przygotowania technicznego akademii Coerver Alfred Galustian

Przygotowanie

Wyznacz strefę o wymiarach 20 na 20 metrów, umieszczając cztery drużyny liczące od trzech do pięciu zawodników w każdym narożniku. Ustaw „odgrywającego" w centrum strefy, który zostanie zmieniony przez innego piłkarza po 90 sekundach.

Ćwiczenie

Na polecenie trenera gracz oznaczony sygnaturą A1 podaje piłkę do odgrywającego (WP). Po wykonaniu podania zawodnik A1 biegnie w stronę piłkarzy z grupy B. WP oddaje futbolówkę graczowi A1, a ten odgrywa ją do zawodnika B1 zanim dobiegnie do narożnika B. Ten schemat powtarza się przez pełne okrążenie. Ćwiczenie musi być wykonywane na pełnej szybkości, aby odzwierciedlać warunki meczowe. Piłkarze już samym przyjęciem piłki powinni nadawać jej pożądany kierunek. Wszystko w podaniu zależy od jego mocy – musi być wystarczająco silne by minąć rywala i jednocześnie na tyle delikatne, aby kolega z drużyny nie miał problemów z jego opanowaniem.

Wariacje

Rozpocznij ćwiczenie dając zawodnikom limit dwóch dotknięć piłki – jednego niezbędnego do jej opanowania, drugiego do oddania jej koledze z drużyny. Gdy zawodnicy opanują tę technikę i poczują się pewnie wykonując to ćwiczenie, nakaż im gry wyłącznie na jeden kontakt.

W czym to pomaga

Opanowanie gry kombinacyjnej pomoże ci w rozmontowaniu szczelnej defensywy rywala i osiągnięciu jedności w grze drużynowej.  Współpraca pomiędzy formacjami stanie się doskonalsza. Znaczenie tego ćwiczenia odczujesz szczególnie w grze ofensywnej twojego zespołu. Skuteczna gra pozycyjna umożliwia stworzenie przestrzeni do posłania zabójczego podania, otwierającego drogę do bramki. Spójrz na grę Manchesteru United, aby dostrzec jak ważna jest gra kombinacyjna (szczególnie w trójkącie Rooney-Young-Nani). Będziesz świadkiem szybkich, mocnych podań, podczas gdy piłkarze znajdują się w ciągłym ruchu i zmieniają się pozycjami.

 

Jak wykorzystać zdobyte umiejętności w trakcie meczu

Żaden zespół nie gra lepiej kombinacyjnej piłki niż Barcelona. Imponujące jest to, co robi z piłką środkowa formacja katalońskiego zespołu w oczekiwaniu na odpowiedni moment do zadania śmiertelnego ciosu.

Gdy tylko w drużynie rywala tworzy się luka, Katalończycy używają kilku szybkich zagrań by otworzyć napastnikom drogę do bramki.

Ty również możesz wprowadzić ten styl do gry swojego zespołu. Staraj się rozluźniać szyki rywali podając wzdłuż boiska.

To sprawi, że przestrzenie między zawodnikami formacji obronnej przeciwnika zaczną się powiększać, wynikiem czego przestanie ona być zwarta. Wykorzystaj kreatywnego pomocnika, by ten zagrał piłkę do napastnika i natychmiast podążył za akcją.

Powtarzanie powyższego ćwiczenia pozwoli twojej drużynie na rozmontowanie każdej defensywy dzięki szybkiej grze kombinacyjnej. Twoi piłkarze staną się bardziej mobilni, będą szybciej myśleli na boisku i będą dokładniejsi w grze krótkimi podaniami.

Alfred Galustian Technika

Alfred Galustian

Założyciel Coerver

Więcej artykułów