Sztuka głębokiej obrony

- To wymaga odwagi, ale ustawcie się z tyłu, aby zniwelować szybkość rywali – mówi trener Notts County Martin Allen

„Trzeba być odważnym, aby to zrobić. Kluczem jest posiadanie piłkarzy, którzy bez trudności operują piłką. Często będziecie głęboko się cofali w obronie, gdy rywal wystawi dużo szybkich zawodników. Po prostu nie można zostawiać im wiele miejsc za plecami, w które ich napastnicy mogliby wbiec.

Każdy gracz jest ważny dla realizacji tego zadania. Atakujący muszą utrzymać się przy piłce z przodu i spowolnić tempo. Szybcy skrzydłowi, którzy sprawnie się poruszają po boisku biorą piłkę i swobodnie utrzymują ją przy nodze. Skrzydłowi są także bardzo ważni w obronie. Gdy graliśmy z Juventusem w Turynie na otwarcie ich nowego stadionu przesunęliśmy naszych skrzydłowych w pobliże bocznych obrońców rywala. Tym samym zmusiliśmy ich do wstecznych podań, nie mogli też zapędzać się do przodu. Z tego powodu nasi skrzydłowi odciążyli boki defensywy.

Środek pomocy jest także istotny. Pomocnicy muszą się upewnić, że pokryją każdego przeciwnika, który cofnie się na wolną przestrzeń, tak aby nasza czwórka obrońców została na swoich pozycjach. Musieliśmy tak robić przeciwko Juve, gdy Alessandro Del Piero ciągle się wycofywał. Kiedy już odzyskasz piłkę, nie możesz jej tracić za darmo.

Nawet w pobliżu swojego pola karnego piłkarze powinni pewnie rozgrywać piłkę. Dyscyplina jest kluczem. Obrońcy nie mogą wyskakiwać do rywali, ponieważ to powoduje spore zamieszanie."

Przewodnik Allena po właściwych relacjach z piłkarzami

Jak wykrzesać wszystko ze swoich graczy

1. Bądź konsekwentny

„Jako trener musisz zarządzać piłkarzami o różnych charakterach. Najważniejsza jest konsekwencja w nastawieniu do każdego z nich. Nie możesz robić jednego tygodnia tak, a drugiego zupełnie inaczej. To tworzy niepewność."

2. Ciesz się

„Przyznajmy – podstawą naszej gry w piłkę nożną była miłość do tego sportu. To prawda w stosunku do zawodników-amatorów oraz profesjonalistów. Jako trener powinieneś stworzyć warunki, w których piłkarze chętnie przychodzą do swojej pracy."

3. Oferuj wsparcie

„Zawodnicy dadzą z siebie wszystko, jeśli dasz im poczuć, że są ważni. Piłkarze potrzebują zachęty i wsparcia na treningu. Dzięki temu pokażą wszystkie umiejętności na meczach. Pozytywne nastawienie mentalne prezentowane przez trenerów może zrobić dużą różnicę."