Szatnia z kłopotliwymi graczami

Wydobądź wszystko, co najlepsze z problematycznych piłkarzy Naucz się dobrego zarządzania ludźmi z pomocą Bradleya Busha z InnerDrive i trenera Bradford Phila Parkinsona

1. Zrzęda

Trener od przygotowania mentalnego: Przeanalizuj jego cele wyznaczone na ten sezon i opowiedz mu jak jego życie może wyglądać jeśli je zrealizuje bądź co się stanie jeżeli tego nie zrobi. To pozwoli mu przewartościować swoje poglądy i ustalić pewne priorytety, przy których wszystkie małe sprawy, które ciągle były powodem jego narzekań, staną się nieistotne.


Trener Bradford: Jeśli ciągłe narzekania tego piłkarza miałyby zły wpływ na atmosferę w drużynie, to natychmiast na głos omówiłbym problem z wszystkimi zawodnikami w szatni. Nie chcesz żeby inni gracze myśleli sobie: „Czy on wie, że to co mówi ma na nas duży wpływ?”. Nie wdawaj się z narzekający piłkarzem w dyskusję – po prostu powiedz na głos, przy wszystkich, że jesteś niezadowolony z jego zachowania. Później w tygodniu porozmawiaj z zawodnikiem w cztery oczy. Powiedz czego od niego oczekujesz, by zarówno jako jednostka, jak i jako część zespołu odniósł sukces.

2. Zachłanny napastnik

Trener od przygotowania mentalnego: Wszyscy odnoszący sukcesy napastnicy mają skłonności do samolubnej gry – ta cecha czyni wielu z nich niezwykle niebezpiecznymi pod bramką rywala. Pozwól im zrozumieć jakie korzyści płyną z gry zespołowej i wykonywania czarnej roboty na boisku podkreślając, że zawodnicy są o wiele bardziej doceniani na świecie, kiedy są częścią zwycięskiego zespołu.


Trener Bradford: Jeśli napastnik ciągle ignoruje kolegów z drużyny znajdujących się na lepszej pozycji do oddania strzału, powiedz mu, że jest ważną częścią zespołu i nadal chcesz, aby czasem grał samolubnie, ale podkreśl, że drużynowe zwycięstwa są ważniejsze od indywidualnej chwały. Wytłumacz im, że bycie częścią zwycięskiego zespołu pomoże im w odniesieniu sukcesu.

3. Leniwy nierób

Trener od przygotowania mentalnego: „Społeczny obibok” – to człowiek, który zaczyna się rozleniwiać kiedy staje się częścią dużej grupy. Piłkarz taki zaczyna uważać, że jego rola w drużynie nie jest bardzo ważna i nikt nie zauważy jego braku starań. Podkreśl znaczenie roli jego i jego kolegów z zespołu. Wyjaśnij mu jakie konsekwencje mogą wyniknąć z braku wypełniania swoich obowiązków przez jednego zawodnika.


Trener Bradford: Piłkarz, który nie pracuje dla zespołu z czasem przestaje występować. Wytłumacz mu, że musi być zdyscyplinowany poza boiskiem i ciężko pracować na murawie – jeśli tak się stanie, wtedy pozostanie w drużynie. Powiedz mu, że uważasz go za ważne ogniwo swojego zespołu, ale za brak wkładania serca i całych sił w swoją pracę spotkają go surowe konsekwencje.

4. Gniewny despota

Trener od przygotowania mentalnego: Przed meczem wyraźnie podkreśl różnice między byciem despotycznym, a byciem stanowczym. Spraw, by zawodnik był świadomy jakie rzeczy zaczyna robić kiedy złość przejmuje nad nim kontrolę. Na placu gry najzwyczajniejsze parę głębokich oddechów powinno pomóc w obniżeniu poziomu intensywności jego emocji.


Trener Bradford: Wytłumacz piłkarzowi, że bycie nabuzowanym przed meczem to pozytywna cecha, ale na boisku w każdej chwili należy być w stanie kontrolować własne emocje. Kiedy tracisz kontrolę przestajesz być przydatny dla zespołu. Powiedz zawodnikowi, że podoba ci się jego zapalczywość, ale musi ona być ukierunkowana we właściwą stronę. Jeśli jego gniewny charakter nadal będzie wpływać na jego grę, nie powinieneś wystawiać go do składu.

5. Skrzydłowy – jeździec bez głowy

Trener od przygotowania mentalnego: Zawodnik musi zrozumieć, że nic nie uczyni z niego większej gwiazdy od zdobywanych asyst, bramek i ciężkiej pracy na rzecz zespołu przez 90 minut. Na pewno nie sprawią tego sztuczki techniczne i bezużyteczne dryblingi. Regularna analiza jego poczynań boiskowych w porównaniu z najlepszymi skrzydłowymi na świecie szybko uświadomi mu, co tak naprawdę przynosi sukces i sławę na boisku.


Trener Bradford: Pomóż piłkarzowi zrozumieć, że musi być produktywny. Podpowiedz mu jakie umiejętności powinien dodać do swojego piłkarskiego arsenału zagrań. Pomóż mu zdobyć pewność siebie niezbędną do próbowania nowych rzeczy na boisku, ale wyraź jasno przesłanie, że jego występy będziesz oceniał przez pryzmat jego efektywności na boisku.

6. Płochliwy pesymista

Trener od przygotowania mentalnego: Na początek wyznaczaj mu łatwe do zrealizowania cele, a potem stopniowo zwiększaj poziom trudności. Rozmawiaj z nim o jego poprzednich, udanych występach. Dodawaj mu otuchy i odwagi. Możesz nawet poprosić o pomoc doświadczonego i utytułowanego członka zespołu - który za młodu borykał się z podobnymi przeciwnościami losu – aby został jego mentorem.


Trener Bradford: Kiedy rozmawiasz z tym piłkarzem w cztery oczy możesz być wobec niego surowy, ale przy pozostałych członkach drużyny staraj się wyrażać o nim w sposób taktowny i dyplomatyczny. Trenerzy, którzy zbyt osobiście podchodzą do niektórych zawodników w szatni, łatwo mogą ich stracić. Rozmawiaj z piłkarzem o tym, co robi dobrze i po prostu wytłumacz mu czego od niego oczekujesz.

Alfred Galustian Zdrowie - psychologia

Bradley Busch

Specjalista od przygotowania mentalnego

Więcej artykułów