Stwórz niezachwianego ducha zespołu

Menedżer Reading Brian McDermott pomoże ci stworzyć silne więzi z drużyną

1. UWAŻNIE DOBIERAJ SŁOWA

„Rzeczy, które mówisz są bardzo ważne, więc uważaj na słowa. Piłkarze muszą czuć się wyjątkowi, dowartościowani i szanowani. Poświęć czas na rozmowy twarzą w twarz, a potem mów do całej drużyny. Przy wydawaniu poleceń korzystaj z pozytywnego słownictwa. Niech każdy rozumie swoje zadania i czuje się pewnie przy ich realizacji. Pozwól piłkarzom wyrazić się na boisku w ramach obranej taktyki całego zespołu."

2. NIE WYTYKAJ PIŁKARZY PALCAMI

„Nie wierzę w skuteczność obwiniania innych. Pokaż przyczyny słabego występu, a później bardzo, bardzo szybko przejdź dalej. Nie ma sensu w kółko wałkować negatywnych aspektów. Ja żyję chwilą. Postaraj się robić wszystko jak najlepiej podczas następnego treningu lub następnego meczu. Nie ważne, czy osiągnęliście dobry wynik, czy zły, zostaw przeszłość za plecami."

3. STWÓRZ ZWYCIĘSKIE ŚRODOWISKO

„Nie można po prostu obrócić się i powiedzieć piłkarzowi, aby cieszył się meczem. Trzeba stworzyć warunki, w którym zawodnicy będą zrelaksowani i poczują się dobrze. Daj piłkarzom wszystko, czego trzeba im do poprawy swoich występów, a będą zadowoleni z wykonywanej pracy. Jako drużyna będą chcieli się poprawiać i będą mieć z tego frajdę. W Reading próbuję tworzyć spokojną i otwartą atmosferę. Od piłkarzy zależy, ile wysiłku włożą w pracę. Ty musisz dać im tylko odpowiednie narzędzia."

4. DOGADAJ SIĘ ZE STARSZYMI PIŁKARZAMI

„Każda drużyna piłkarska jest tak dobra, jak jej starsi zawodnicy. Fantastyczni weterani poprowadzą całą grupę. Wiedzą czego się po nich spodziewasz i wiedzą jak wygrywać mecze. Ich poparcie jest kluczowe dla dobrego ducha zespołu. Nie sądzę, że da się to zrobić w czasie jednego wspólnego wypadu na miasto. Potrzeba trochę czasu."

5. NIECH KAŻDY CZUJE SIĘ WAŻNY

„Piłkarze, którzy znajdują się poza drużyną są do pewnego stopnia ważniejsi niż zawodnicy w składzie. W którymś momencie będą potrzebni. Muszą mieć odpowiednie nastawienie psychiczne i dobre przygotowanie fizyczne. Trzeba poświęcać uwagę każdemu z osobna. Stwórz klimat, w którym każdy piłkarz - szczególnie ten poza pierwszym składem - będzie czuł się częścią grupy. Gdy awansowaliśmy do Premier League, każdy z zawodników i członków sztabu był z nami w szatni."