Strzelaj jak Lampard

Jeden z najbardziej regularnych piłkarzy dekady, niezwykle bramkostrzelny pomocnik Chelsea Londyn Frank Lampard pomoże ci poprawić wykańczanie akcji w trzech krokach
Krok pierwszy
Krok pierwszy
Krok drugi
Krok drugi
Krok trzeci
Krok trzeci

Krok pierwszy

Przyjmij i strzel

„Stań na skraju pola karnego. Na linii końcowej, po obu stronach bramki - w miejscu gdzie linie pola bramkowego stykają się z linią końcową - ustaw dwóch kolegów z drużyny, którzy będą odpowiedzialni za dogrywanie ci piłki. Każ im dogrywać szybkie, mocne, trudne do przyjęcia piłki. Twoim zadaniem jest przyjęcie futbolówki i natychmiastowe oddanie strzału. W momencie, w którym strzelasz, drugi kolega z drużyny od razu powinien ci dograć następną piłkę. Musisz więc reagować bardzo szybko. Urozmaicaj ćwiczenie, poprzez rozstawianie podających ci kolegów w innych miejscach boiska lub każ im zmieniać prędkość, z jaką dogrywają ci futbolówkę."

Krok drugi

Strzelaj szybciej

„Zwiększaj trudność tego ćwiczenia, poprzez dodanie obrońców, którzy będą wywierać na tobie presję. Kiedy tylko jeden z kolegów stojących na linii końcowej podaje ci piłkę, niech drugi z nich dobiegnie do ciebie i stara się zablokować strzał. Dzięki temu treningowi poprawisz przyjęcie piłki, szybkość reakcji i umiejętność oddawania uderzeń. Pamiętaj, im szybciej opanujesz futbolówkę, tym więcej będziesz miał czasu na odpowiednie ułożenie ciała i stopy do uderzenia. Najlepsi piłkarze zawsze wiedzą, co chcą zrobić z piłką jeszcze przed tym, zanim ją dostaną. Staraj się trenować pod jak największą presją ze strony obrońców. Odtworzaj sytuację meczową."

Krok trzeci

Bądźcie drużyną

„Do kolejnej fazy ćwiczenia dodaj trzech kolejnych kolegów, którzy będą odpowiedzialni za podawanie ci piłki. Teraz będzie ich aż pięciu. Jednego z nich ustaw dziesięć metrów od pola karnego na wprost bramki, dwóch pozostałych także dziesięć metrów od pola karnego prostopadle do jego linii bocznych. W momencie, w którym dostajesz podanie, do gry włączają się obrońcą próbujący zablokować strzał oraz twój pomocnik, z którym możesz konstruować akcję. Niech trener przydziela role. Jego zadaniem będzie instruowanie was, który z zawodników wprowadza piłkę do gry, który przyłącza się do twojej drużyny, a który broni dostępu do bramki. W ten sposób możesz trenować sytuacje 2 na 1, 2 na 2, 3 na 3 i tak dalej."

 

Pięć kluczowych porad Franka, jak zostać bramkostrzelnym pomocnikiem

Myśl jak napastnik

„Pracuj jak napastnik, analizuj sytuacje jak napastnik, trenuj jak napastnik. Po zakończeniu treningu zespołowego, zostań chwilę dłużej na boisku, aby poćwiczyć oddawanie strzałów.”

Wyczucie czasu jest kluczowe

„Najważniejsze jest znalezienie się w odpowiednim miejscu i czasie. Będziesz potrzebował wytrzymałości, talentu i „snajperskiego nosa”. Ja podglądałem w trakcie meczów i uczyłem się od Davida Platta i Bryana Robsona.”

Bądź opanowany i skupiony

„Spokój jest niezwykle istotny. Pozostawaj opanowany i skoncentrowany, a wykończysz akcje dokładnie tak, jak to sobie założyłeś. Najlepsi snajperzy są zrelaksowani, kiedy nadarza im się sytuacja bramkowa.”

Rozmawiaj z kolegami z drużyny

„Komunikacja jest kluczowa. Trenuj ze swoimi kolegami z pomocy, aby wytworzyła się między wami niezbędna nić porozumienia. Kiedy będziesz miał świadomość, że możesz polegać na swoich kolegach z drużyny, wszystko stanie się łatwiejsze.

Strzelaj po ziemi

„Pracuj nad swoją techniką. Ćwicz oddawanie strzałów, uderzaj w środek piłki i nie odchylaj się, aby futbolówka leciała blisko ziemi.”