Southgate: Ustaw perfekcyjną pułapkę ofsajdową

Ustaw zasadzkę na pędzącego napastnika za pomocą dobrze wytrenowanej pułapki ofsajdowej dzięki radom Garetha Soutghate’a

„Napastnicy często wchodzą za plecy naszej obrony. Jak złapać ich na spalonego?” Daniel Kirby, e-mail

Gareth Soutghate mówi:

„Jako piłkarz i trener nigdy nie zachęcałem nikogo do gry na spalonego. Robiłem to, gdy widziałem atakującego, którego ruchy mogłem przewidzieć. Najważniejsze jest to, aby wywrzeć presję na pomocniku, który w tym momencie ma piłkę.

Jeśli rywal ma czas, aby postawić nogę na piłce i popatrzeć przed siebie, wtedy macie problem.

Gdy napastnik robi naiwny ruch to można mu na to pozwolić. Ale nie zawsze to takie oczywiste, dlatego zawszę wolę sam się nim zająć, niż ryzykować decyzję liniowego.

W większości drużyn, w których grałem byłem kapitanem lub miałem dużo do powiedzenia. Starałem się organizować i koordynować pracę tylnej formacji w tym co robiliśmy.

Dla mnie, nie ważne czy to pomocnik, czy wycofujący się napastnik, najważniejsze było poddać ich presji.

Jeśli trzymają wzrok wbity w ziemię, nie zauważą ruchu kolegi. Ale gdy będą mieli wystarczająco dużo czasu, aby się rozejrzeć to podejmą lepszą decyzję, zagrają dokładniejsze podanie. Dzięki temu napastnik uniknie pułapki ofsajdowej.

Należy też wiedzieć, gdzie znajduje się reszta obrońców. Boczni defensorzy muszą być zawsze przed stoperami, inaczej robi się problem.

Najgłębiej ustawiony zawodnik musi podjąć decyzję, czy gracie na spalonego. W przeciwnym razie pułapka się nie uda."

Alfred Galustian Porady

Gareth Southgate

Były reprezentant Anglii

Więcej artykułów