Smalling: Obrońca kompletny

Graj efektywnie zarówno na boku jak i na środku obrony dzięki poradnikowi FFT powstałemu we współpracy z wszechstronnym zawodnikiem reprezentacji Anglii i Manchesteru United

Wykonaj pierwszy ruch…

„Jeśli grasz na środku obrony musisz być przygotowany na wykonywanie większej ilości wślizgów i branie udziału w niezliczonych pojedynkach główkowych. Ale w grze na tej pozycji nie możesz dać się zdominować przeciwnikowi, dlatego bardziej wartościowe niż wślizgi powinny być dla ciebie przechwyty. Jeżeli potrafisz zmusić napastnika drużyny przeciwnej do ciągłej gry tyłem do twojej bramki, to wykonujesz fantastyczną robotę. Jednak na boku obrony mierzysz się zazwyczaj z przeciwnikiem, który jest już odwrócony w twoim kierunku, dlatego musisz zmienić podejście.”

…ale nie gdy jesteś bocznym obrońcą

„Na boku obrony trzymaj się mocno na nogach i czekaj na ruch rywala. Jeśli wykonasz wślizg w złym momencie, możesz podarować rywalom rzut wolny z bardzo groźnej pozycji. Staraj się stać bokiem do przeciwnika i trzymaj się stabilnie na nogach. Wślizg powinien być dla ciebie ostatecznością. Jeśli oponent zbliża się do twojego pola karnego, za wszelką cenę staraj się utrzymać go przy linii bocznej boiska, niezależnie od tego czy jest on lewo czy prawonożny. Twoim podstawowym zadaniem jest powstrzymanie dośrodkowania. Jeśli rywal ścina do środka boiska, zawsze możesz dostać wsparcie od środkowego obrońcy.”

Znaj swoje obowiązki

„Bardzo często jako środkowy obrońca jesteś ostatnią zaporą przed bramkarzem, dlatego musisz mieć pewność, że potrafisz współpracować i komunikować się ze swoimi bocznymi obrońcami, partnerem ze środka defensywny oraz z pomocnikami. Skupiaj się na czytaniu gry i wyczuwaniu zagrożenia, ponieważ oprócz pilnowania napastników drużyny przeciwnej musisz także uważać na długie piłki posyłane z głębi pola czy dośrodkowania. Jako boczny obrońca masz pełne ręce roboty. Do twoich zadań należy powstrzymanie zawodnika rywala, za którego jesteś odpowiedzialny, wspomaganie środkowych obrońców oraz wspieranie skrzydłowego w akcjach ofensywnych. To naprawdę ciężki kawałek chleba wymagający ciągłego pozostawania w ruchu, zatem przygotowanie kondycyjne jest dla ciebie kluczowe.”

Bądź czujny

„Na boku obrony musisz mieć świadomość, że przyjdzie ci walczyć nie tylko ze skrzydłowym drużyny rywala, ale także z jej bocznymi defensorami, a czasem nawet z napastnikami, jeśli postanowią zejść do boku boiska. Radzenie sobie z wieloma zagrożeniami płynącymi z różnych źródeł wymaga najwyższego poziomu koncentracji. We współczesnej piłce boczni obrońcy już nie tylko bronią, ale także atakują. Nigdy nie możesz pozwolić sobie na spadek zaangażowania, czy zaniedbywanie jednej ze swoich ról na rzecz drugiej.”

Przygotuj swoje ciało do walki

„To bardzo ważne abyś zrozumiał różnice w wymaganiach fizycznych, jakie stawia przed tobą gra na boku, a występy na środku obrony. Boczni obrońcy powinni koncentrować się na ćwiczeniach poprawiających przyspieszenie, szybkość i zwrotność, gdyż przyjdzie im się mierzyć z prawdziwymi pędziwiatrami, w postaci sprytnych skrzydłowych, więc mobilność i doskonała kondycja to nich podstawowe atrybuty. Środkowi obrońcy muszą być przede wszystkim silni fizycznie, a do tego również szybcy, ponieważ zazwyczaj przychodzi im mierzyć się z silnymi i zwrotnymi napastnikami.”

Trenuj tak, jakbyś grał mecz

„Rób trening na jednej połowie boiska, gdzie czterech obrońców ma bronić dostępu do bramki, a sześciu innych zawodników atakować. Ze względu na przewagę liczebną napastników zadanie postawione przed obrońcami jest niezwykle trudne i wymagające od nich ciągłej komunikacji, dyscypliny i zorganizowania na najwyższym poziomie. Każdy musi być maksymalnie skupiony i wykonywać swoją robotę, radząc sobie z zagrożeniem płynącym z wielu miejsc, jak w trakcie meczu. Wszyscy obrońcy muszą być skoncentrowani na swojej pracy - boczni na zatrzymywaniu dośrodkowań z ich sektorów boiska, a środkowi powstrzymywaniu rywali w centrum boiska.”