Rywal do długich piłek

Szef Norwich City Chris Hughton mówi o rozbijaniu gry podaniami u przeciwnika i zmuszaniu ich do dłuższych podań.

"Aby rywal był zmuszony do gry długimi podaniami, trzeba nałożyć na niego wysoki pressing. Jeśli ich bramkarz wprowadza piłkę, nakaż swoim napastnikom do cofnięcia się i zachęcenia go do podania. Gdy wybierze najbliższego obrońcę, musicie sprawić, aby kopnął piłkę daleko. Uda się to w przypadku skoordynowanego pressingu w jednym momencie. Napastnicy doskakują do stoperów rywali, skrzydłowi do bocznych obrońców, środkowi pomocnicy do ich środkowych pomocników, a wasi boczni obrońcy do ich skrzydłowych.

Zostaje wówczas tylko dwóch piłkarzy, którzy mają miejsce wokół siebie. Blisko nich stoją wasi środkowi obrońcy. Mogą dać napastnikom trochę miejsca. Wtedy zawodnik rywali będzie chciał podać do wolnych zawodników. Z powodu braku innych opcji, musi to uczynić długim podaniem. Jeśli przeciwnicy mają niskich atakujących to taka taktyka nie pozwoli im na prostopadłe zagrania, ruchy między liniami i tworzenie odpowiednich kanałów do podań.

Nie stosujcie pressingu w kryciu indywidualnym, ponieważ rywale ominą go podaniami i stworzą sobie szanse na gole."

Pięć minut do końca, a wy potrzebujecie bramki

Hughton o trudnościach ze zdobywaniem gola w końcówkach.

1. Użyj bocznych obrońców

„Nakaż swoim podopiecznym wyjść dalej na połowę rywala, szczególnie bocznym obrońcom. Można to zrobić zmieniając defensywnie nastawionego piłkarza na skrzydłowego. Pozwól mu na atak. Wtedy z przodu ustaw trzech zawodników, którzy zmuszą przeciwnika do wycofania się."

2. Nie daj się złapać

„Zmień ustawienie tak, aby mieć trójkę obrońców. Boczny zawodnik przesunie się do środka, aby zapewnić odpowiednie zabezpieczenie. Gdy nadrabiasz straty, oponenci mogą zostawić piłkarzy z zadaniem kontrowania. Gonisz wynik, ale nie daj się złapać i nie zwiększaj rozmiarów przegranej." 

3. Bądź elastyczny

„Należy wykazać się przenikliwością. W idealnym scenariuszu rozszerzaj grę na boki i dośrodkowuj lub trzymaj ich bocznych obrońców przywiązanych do pola karnego. Jeśli ciągle się nie udaje, możesz postawić na czwórkę atakujących, przesuwając jednego z pomocników do ofensywy."

Alfred Galustian Taktyka

Chris Hughton

Menedżer Norwich City

Więcej artykułów