Przyspieszaj i mijaj przeciwników jak Messi

Bądź jak „Atomowa Pchła” i zostawiaj przeciwników w tyle, dzięki ćwiczeniu na dynamiczną zmianę kierunku biegu stworzonemu przez Alfreda Galustiana, współzałożyciela Coerver Coaching

Przygotowanie

Wyznacz strefę o wymiarach 18 x 18 metrów z dwiema małymi bramkami oddalonymi od siebie o 11 metrów, ustawionymi na jednej linii końcowej. W połowie drogi pomiędzy bramkami postaw po pachołku na obu końcach utworzonej strefy, aby stworzyć niewidzialną linię.

Akcja

Czerwony obrońca podaje piłkę w obszar, którym biegnie żółty napastnik, podczas gdy obaj biegną wzdłuż wyznaczonej strefy. Po oddaniu piłki obrońca wykonuje sprint, aby znaleźć się jak najbliżej napastnika i go pokryć. Celem obrońcy jest uniemożliwienie napastnikowi oddania strzału na którąkolwiek z dwóch bramek. Atakujący może podjąć próbę strzału wyłącznie wtedy, gdy przekroczy niewidzialną linię na środku strefy. Obrońca może blokować strzał, ale nie może podjąć bezpośredniej próby odbioru piłki.

W jaki sposób to pomaga

Ćwiczenie uczy zawodnika tworzenia sobie przestrzeni do oddania strzału. Pomaga rozwijać umiejętności przyspieszenia i szybkości dryblingu. Jeśli obrońca zdoła zablokować drogę strzału do jednej z bramek, napastnik zawsze ma opcję natychmiastowej zmiany kierunku biegu i podjęcia próby oddania strzału na drugą z bramek. Wprowadzenie tego ćwiczenia do codziennego treningu pomoże ci rozwinąć umiejętność skutecznej gry w sytuacjach jeden na jednego, podnosząc skuteczność podejmowanych przez ciebie decyzji, zdolność do przyspieszania i zwalniania na niewielkiej przestrzeni w celu minięcia obrońcy.

Postęp

Aby utrudnić ćwiczenie dodaj do niego bramkarza, umieszczając go na niewidzialnej linii pomiędzy dwoma bramkami. W momencie rozpoczęcia ćwiczenia jego celem staje się bronienie obu bramek. Możesz również pozwolić obrońcy na podejmowanie próby bezpośredniego odbioru piłki.

 

Wykorzystanie nabytych umiejętności w trakcie meczu

Zadaniem obrońcy jest trzymanie rywala z dala od swojej bramki. Jeśli potrafi on sprawić, iż napastnik drużyny przeciwnej biegnie z piłką wzdłuż boiska, to odsuwa w ten sposób niebezpieczeństwo utraty gola. Sprawia, że oddanie skutecznego strzału na bramkę jest mocno utrudnione.

Umiejętność gry tylko jedną nogą i zdolność do przyspieszania wyłącznie w trakcie biegu w linii prostej znacznie ułatwia zadanie pilnującemu cię obrońcy. To ćwiczenie zmusza do wymyślania coraz to nowszych rozwiązań w celu minięcia defensora. A jak wiemy, nikt nie zostawia w tyle rywali lepiej niż Messi. "Atomowa Pchła" często rozpoczyna swój piekielnie szybki sprint przy linii bocznej boiska, by następnie zwinnym ruchem ściąć z piłką do środka. Chwilę później gwałtownie hamuje i pędzi znów wzdłuż bocznego sektora. Kompletnie myli w ten sposób swojego przeciwnika.

Dzięki temu tworzy się przestrzeń do oddania strzału. Jeżeli otrzymujesz piłkę na skrzydle i nie pozwalasz obrońcy odgadnąć czy zamierzasz ściąć z piłką do środka, czy biec wzdłuż linii końcowej, to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, iż będzie on krył cię „na radar” biegnąc w pewnej odległości od ciebie. To umożliwi ci efektywne wykorzystanie wolnej przestrzeni. 

Alfred Galustian Technika

Alfred Galustian

Założyciel Coerver

Więcej artykułów