Poradnik oddawania strzałów Darrona Gibsona

Uderzaj celnie na bramkę za każdym razem dzięki wskazówkom gracza Evertonu i reprezentacji Irlandii Darrona Gibson

„Jestem pomocnikiem, który bardzo rzadko oddaje celne strzały z dystansu. Pomocy FourFourTwo." Damo Lester, e-mail

Darron Gibson mówi:

„Przy oddawaniu strzałów najważniejsze są technika i ułożenie ciała. Połóż stopę postawną za piłką tak, aby solidnie i twardo stać na ziemi. Nie odchylaj się, nakryj głową piłkę, żeby twój strzał nie wylądował na trybunach.

W trakcie treningu staraj się tworzyć warunki jak najbliższe tym meczowym. W Carrington robimy treningi strzeleckie pod koniec zajęć, kiedy wszyscy jesteśmy już naprawdę zmęczeni.

Trener stoi przy linii bocznej i zagrywa piłki w pole karne. Naszym zadaniem jest dobiec do piłki i oddać strzał przy pierwszym kontakcie lub po przedrylowaniu bramkarza. Dostajemy podania w różne miejsca i pod różnym kątem, aby urozmaicić ćwiczenie. Czasem dodajemy też obrońcę, który także stara się dopaść do piłki i wzmóc presję. Wykonujemy także ćwiczenia koncentrujące się wyłącznie na poprawie równowagi, stabilności, zwinności: przysiady na jednej i dwóch nogach, pompki, siadanie na piłce szwajcarskiej, czy zajęcia z piłkami lekarskimi.

Najważniejsze, nie myśl o tym, żeby uderzyć w piłkę z całej siły. Za każdym razem, gdy oddaje strzał, koncentruje się na tym, by spokojnie trafić w piłkę, dokładnie w to miejsce, gdzie zamierzałem. I to działa!"