Pokonaj kontuzje goleni

Andy Mitchell o tym, jak zapobiegać dolegliwościom dolnej części nogi

Gdzie dokładnie boli?

Ból i zapalenie zazwyczaj pojawiają się 15 cm nad stawem skokowym, wewnątrz kości piszczelowej.

Co to za uraz?

Mięśnie łydki doznają stanu zapalnego w wyniku wielokrotnego rozciągania wewnątrz kości piszczelowej. Powoduje to, że ich obszar staje się nabrzmiały i bolesny.

Spokojnie, nie umrzesz do tego!

Amator taką kontuzję może odnieść w wyniku nagłej zmiany reżimu treningowego. Pół-zawodowi i zawodowi piłkarze problem z goleniami mogą mieć po poddaniu swojego ciała bardzo dużemu obciążeniu. Trampkarze powinni poradzić sobie z leczeniem w przeciągu 7-10 dni, jeśli tylko będą odpoczywać i przykładać sobie lód. Gdy kontuzja dotyka jednak profesjonalnego sportowca, prócz odpoczynku powinien on także zmienić swój program treningowy, tak aby nie narażać obszarów goleni na dodatkowe obiążenia.

Zadbaj, by to się nie powtórzyło

Uraz goleni może być spowodowany przez wiele różnych czynników, takich jak mocne lub słabe mięśnie łydki, zużyte lub nieodpowiednie buty do biegania, za dużo ćwiczeń na twardych powierzchniach, nagła zmiana obciążenia lub typu wykonywanych ćwiczeń. Często występuje u sportowców z płaskostopiem. Najlepszym sposobem, aby kontuzja już więcej się nie potwórzyła jest zadbania o wszystkie wymienione tutaj czynniki.

Alfred Galustian Zdrowie - kontuzje

Andy Mitchell

Fizjoterapeuta Bolton Wanderers

Więcej artykułów