Podawaj jak Xavi - cz. 5

Gra długą piłką na dobieg nie przynosi twojemu zespołowi sukcesów? Nie martw się, FourForuTwo ma dla ciebie rozwiązanie. Naucz się długo utrzymywać przy piłce, podejmuj właściwe decyzje na boisku i uderzaj przeciwnika w najbardziej czułe punkty, dzięki temu tiki-taka-stycznemu ćwiczeniu

Przygotowanie

Wyznacz strefę o wymiarach 30 na 25 metrów, składającą się z dwóch „sektorów granicznych” o wymiarach 5 na 25 metrów i „sektora centralnego” o wymiarach 20 na 25 metrów. Rozstaw po trzy małe bramki na obu końcach strefy. Podziel zawodników na dwie drużyny, liczące po czterech piłkarzy. W obu zespołach wybierz jednego gracza defensywnego, którego ustawisz za „sektorem granicznym” jego drużyny (jak na grafice).

Ćwiczenie

Drużyny rozgrywają mecz systemem trzech na trzech w „sektorze centralnym”, a strzały na bramkę przeciwnika mogą oddawać wyłącznie znajdując się z piłką w jego „sektorze granicznym”. Obrońca ustawiony za „sektorem granicznym” swojej drużyny może powstrzymać zespół atakujący przed oddaniem strzału na jedną z bramek, poprzez ustawienie się za nią. Obrońca może również zostać wykorzystany jako napastnik, kiedy jego drużyna buduje akcję ofensywną, jednak może on dostać podanie jedynie wtedy, gdy znajduje się w „sektorze granicznym” przeciwnika. Piłkarz, który zdecyduje się podać piłkę do swojego napastnika musi następnie zamienić się z nim rolami na boisku.

W jaki sposób to pomaga

Pozwalając graczowi defensywnemu na dołączenie do gry w takiej, a nie innej roli, oczekujesz od swoich zawodników podejmowania właściwych decyzji na boisku: od gracza defensywnego - kiedy zaproponować się swoim partnerom z drużyny do prostopadłego podania, a od jego kolegów z zespołu – kiedy będzie najbardziej dogodny moment do posłania piłki otwierającej napastnikowi drogę do bramki. Piłkarze muszą nauczyć się cierpliwości i spokojnie oczekiwać na idealną okazję do posłania kluczowego podania.

Alfred Galustian Technika

Alfred Galustian

Założyciel Coerver

Więcej artykułów