Podawaj jak Xavi - cz. 4

Zabójcza gra z pierwszej piłki, hipnotyzująca kontrola nad piłką, zawrotna szybkość ruchów i koncentracja przez cały mecz – oto kluczowe elementy tiki-taki, których nauczysz się w tym ćwiczeniu

Przygotowanie

Wyznacz strefę o wymiarach 20 na 25 metrów, składającą się z dwóch „sektorów granicznych”  o wymiarach 20 na 5 metrów i „sektora środkowego” o wymiarach 20 na 15 metrów. Podziel zawodników na dwa zespoły liczące po pięciu piłkarzy. Ustaw drużyny w przeciwległych „sektorach granicznych”. Daj piłkę tylko jednej grupie.

Ćwiczenie

Zawodnicy drużyny posiadającej piłkę rozpoczynają grę podaniami pomiędzy sobą. Na znak trenera dwóch zawodników z drugiej grupy wbiega w „sektor graniczny” drużyny przeciwnej z zamiarem odebrania jej futbolówki. Policz ile podań będą w stanie wymienić między sobą piłkarze z drużyny posiadającej piłkę, zanim ją stracą. Gdy tak się stanie, ćwiczenie jest powtarzane, lecz tym razem piłkę dostaje drugi zespół. Drużyna, która zdoła wymienić więcej podań, wygrywa.

W jaki sposób to pomaga

Gra na tak niewielkiej przestrzeni z rywalem na plecach, cały czas starającym się odebrać ci piłkę, zmusi cię do udoskonalenia wielu elementów piłkarskiego rzemiosła. Będziesz musiał ciągle utrzymywać koncentrację, być świadomym tego, co się wokół ciebie dzieje, tak by wiedzieć gdzie odegrasz piłkę, jeszcze zanim ta do ciebie dotrze. Niezbędna będzie ci również wspaniała kondycja fizyczna, umiejętność gry z klepki oraz doskonała precyzja podań – te wszystkie zdolności do perfekcji opanował Xavi.

Alfred Galustian Technika

Alfred Galustian

Założyciel Coerver

Więcej artykułów