Pij, aby osiągnąć sukces

Fakt: ponad 90% piłkarzy zaczyna grę będąc odwodnionym. Oto jak skorzystać z okazji i załapać się do elitarnego grona 10%

Nasze pięć wskazówek na temat picia, abyś był jak najlepiej przygotowany...

1. "Suche" przebieżki rujnują twoją grę

Gra w piłkę na odwodnieniu nie tylko zakłóca przygotowanie fizyczne, ale także źle wpływa na mózg. Przez to trudniej właściwie oceniać sytuacje na boisku. Zespół z nowozelandzkiego UCOL Institute of Technology zmierzył wpływ tylko częściowego odwodnienia na piłkarzy w przekroju 45 minut. Badacze dowiedli, że brak płynów obniżył poziom kondycji i koncentracji.

2. Płyny - paliwo piłkarza

Zmienny przebieg gry w piłkę stawia przed organizmem wielkie wymagania. Szczególnie wpływa na nasze mięśnie i glikogen, który je karmi. Badanie opublikowane w International Journal of Sports Nutrition pokazały, że piłkarze mogą grać ponad dwie trzecie spotkania na poziomie 85 procent maksymalnego pulsu serca. Dietetycy z Escola Paulista de Medicina w Brazylii dowiedli, że aby uzupełnić braki, należy przyjmować 150-300 ml płynów opartych na węglowodanach w czasie przerwy i chodzić się napić, kiedy piłka nie jest w grze.

3. Napoje dla sportowców są twoją najlepszą opcją

Woda sprawdzi się, jeśli nie ma niczego innego. Ale gdy mięśniom brak energii, twoja wytrzymałość może spaść nawet o 50 procent. Glikogen w mięśniach tworzy się z węglowodanów, więc aby uzupełnić braki, potrzebujesz rozwiązania na szybkie dostarczenie właściwych składników. Nowe badania naukowców z University of Edinburgh pokazały, że napoje dla sportowców zawierające węglowodany, sodę, potas, magnes i wapno pomagają zawodnikom utrzymywać szczytową dyspozycję o 24 procent dłużej, niż zawodnikom, którzy pili napoje-placebo pozbawione węglowodanów.

4. Pomeczowe piwo naprawdę się nie sprawdza

Wielu piłkarzy-amatorów może twierdzić, że kilka piw po meczu stanowi „porcję węglowodanów". W rzeczywistości rodzaj i ilość napoju, który w siebie wlejesz po spotkaniu jest tak istotny, jak to co piłeś w czasie tych 90 minut. Testy opublikowane przez Journal of Science and Medcine in Sports udowodniły, że napoje alkoholowe po ćwiczeniach powodują osłabienie mięśni o 15-20 procent. Dzieje się tak przez zatrzymywanie procesu przemiany węglowodanów w glikogen i zakłócenie naturalnej regeneracji mięśni.

5. Nawodniony w między gwizdkami sędziego

Badania pomeczowych nawyków picia pokazały, że ci, którzy nie uzupełnią spalonego glikogenu, będą mieli słabsze mięśnie przez 60 godzin po grze. Nawet pomiędzy meczami ważne, aby przyjmować napoje - szczególnie wodę, ale także napoje ze składnikami mineralnymi. Niedawne testy hiszpańskiego Universidad de Castilla-La Mancha dowiodły, iż 90 procent osób regularnie grających w futbol zaczyna mecz z niewystarczającym poziomem nawodnienia. Dla najlepszych osiągnięć musisz być nawodnionym przed, w trakcie i po każdym spotkaniu.