Niezłomny obrońca

Obrońca Millwall Darren Purse mówi o powstrzymywaniu napastnika rywali i organizacji pracy tylnej formacji

Podczas swojej 16-letniej kariery jako twardo stąpający po ziemi obrońca Darren Purse radził sobie z każdym możliwym rodzajem napastnika: wysuniętą dziewiątką, lisem pola karnego, demonem szybkości i miłośnikami przytrzymywania piłki. Nie ważne czy przeciwnikiem jest gwiazdor Premier League, czy rzeźnik z League One. Purse zapewnia każdemu prawdziwą bitwę. Doświadczony stoper dzieli się z nami kluczowymi poradami na temat zatrzymywania zagrożenia i służenia za dobry przykład.

Zorganizuj się

Organizacja i komunikacja są dwoma najważniejszymi słowami dla obrońców. Jeśli zorganizujesz tylną czwórkę i będziesz z nią współpracował w ramach drużyny, wtedy napastnik będzie miał mniej miejsca na atak.

Organizacja i świadome ustawienie są dwoma najważniejszymi rzeczami dla obrońcy, szczególnie na środku boiska. Dobrze zorganizowana defensywa nigdy nie traci swojej struktury. Jeśli zawodnik jest wyciągany z pozycji, linia obrony powinna zachować swój kształt i wypełnić każdą powstałą lukę.

Pracuj z zespołem

Spróbuj sprawić, aby twoi boczni obrońcy stanęli nieco wężej. Ja zwykle gram jako prawy stoper i próbuję ustawić prawego obrońcę bliżej mnie.

Najwięcej goli strzelanych jest ze środka boiska, więc jeśli zdołacie wypchnąć napastników na boki, przynajmniej odpychacie ich od swojej bramki. Jeśli prawy obrońca zejdzie bliżej środka, napastnik nie ma wiele miejsca na grę i musi uciekać na boki, z dala od bramki. W tej strefie atakujący będzie podejmował pojedynki biegowe ze zwinnym bocznym obrońcą, który bardziej niż powolny stoper może równać się z nim pod względem szybkości.

Trzymaj się swojej pozycji

Zadaniem stopera jest obrona okolic pola karnego. Właśnie tu powinieneś najbardziej komfortowo czuć się z obroną. Unikaj przesuwania się na boki, bo zrobisz wielką dziurę na środku swojej defensywy. Jeśli musisz wyjść na skrzydło, musisz upewnić się, aby boczny obrońca zaasekurował cię na środku.

Celuj daleko

Podczas wybijania piłki głową powinieneś wysoko trafić w piłkę. Im dłużej piłka jest w powietrzu, tym więcej czasu masz na poprawienie pozycji.

Im dalej ją wybijesz, tym większą szansę masz na skondensowanie gry. Jeśli potrafisz wybić piłkę na 20 lub 30 metrów, wtedy obrona może się przesunąć do przodu o pięć, dziesięć metrów.

W główkowaniu najważniejsza jest technika

Podczas walki w powietrzu wysoko trzymaj łokcie. To da ci większą stabilizację, ale także zabezpieczy cię przed napastnikami, którzy machają łokciami.

Upewnij się, że masz solidne podłoże pod nogami i trafiasz głową w dolną część piłki. Patrząc na piłkę jako koło, powinieneś uderzać w jej ćwiartkę.

Nie podchodź zbyt blisko

Nie próbuj podchodzić do szybkich napastników. Oni są nieobliczalni przy pierwszym kontakcie z piłką. Musisz zostawić sobie kilka metrów i cofnąć się w stronę bramki.

To pozwoli ci dopaść do piłki jako pierwszy, gdy zostanie zagrana nad twoją głową. Jesteś wciąż wystarczająco blisko, aby stanąć za atakującym, jeśli przyjmie zagranie pod nogi. Wtedy nie będzie się mógł obrócić i wbiec na ciebie. W grze przeciwko szybkim napastnikom wszystko rozbija się o organizację, ustawienie i właściwe ocenianie odległości.

Znaj swoich kolegów

Kapitan musi zadbać, aby wszyscy zawodnicy czuli się dobrze i znali swoje zadania. Bądź zachęcającym kapitanem, a nie takim, który każdego krytykuje.

Zawsze znajdą się piłkarze, którzy popełniają błędy. Wolałbyś na nich nakrzyczeć w kilku konkretnych słowach, ale jeśli ktoś straci piłkę, postaraj się go zmotywować, a nie atakować. Trzeba znać swoich kolegów i wiedzieć, jak z nimi rozmawiać. Rozmawiaj z nimi twarzą w twarz. To tworzy personalne relacje i pomaga w organizacji, która jest bardzo ważna na boisku piłkarskim.

Dobry kapitan nie zawsze musi wygłaszać przemowy przed wszystkimi lub organizować spotkania. Ale jeśli coś musi zostać powiedziane, chodzi o to, aby odważyć się i to wyrazić.