Muzyka zwycięzcy

Wyniki najnowszych badań sugerują, że odpowiednio dobrana muzyka we właściwym czasie może pomóc w osiągnięciu zarówno formy jak i regeneracji lepszej o około 10%. Dzięki play liście utworzonej pod nadzorem ekspertów, wyjaśnimy ci w jaki sposób tak się dzieje

Poszukujesz tego dodatkowego ułamka sekundy przewagi nad rywalami, który popchnie ciebie i twój zespół do chwały? Jak twierdzą najsławniejsi sportowi psychologowie, muzyka jest potężnym narzędziem, która może pomóc w osiągnięciu sportowej przewagi niezależnie od poziomu rozgrywek.


Muzyczne ballady o bardzo spokojnym tempie, inspirujące utwory na dzień przed meczem, do naładowanych energią, mocnych brzmień tuż przed pierwszym gwizdkiem – badacze wierzą, że muzyka może pomóc w przygotowaniu mentalnym i wprowadzeniu rutyny w życiu sportowca.


„Jeśli zsynchronizujesz jakiekolwiek zajęcie, którym się obecnie zajmujesz z tempem utworu muzycznego, wtedy osiągniesz bardzo wyraźnie odczuwalny efekt napływu energii”, twierdzi profesor Peter Terry z Uniwersytetu w Południowym Quennsland. Różne badania wskazują na nawet 10% redukcję przewidywanego wysiłku fizycznego, ponieważ muzyka sprawia, że emocjonalny stan organizmu może zostać przekształcony w fizyczną reakcję.


Szatnia jest doskonałym miejscem na umieszczenie w niej odtwarzacza muzycznego. Można z niego puszczać skoczne utwory o szybkim tempie, które byłoby bardzo podobne do przewidywanego tętna piłkarzy tuż przed wyjściem na boisko, co mogłoby zainspirować zawodników do odniesienia sukcesu na murawie.


„Słowa piosenki muszą być optymistyczne, naładowane energią i pełne nadziei, ponieważ właśnie taki tekst odbija się największym echem w ludzkim organizmie”, twierdzi Bradley Bush z InnerDrive. Ten psycholog cytuje również piosenkę Jaya Z, Encore - w której padają słowa: „Przybyłem, zobaczyłem, zwyciężyłem” – jako idealny przykład piosenki, która powinna być puszczana piłkarzom w szatni, tuż przed meczem.


Człowiek to istota popadająca w nawyki i przyzwyczajenia, dlatego też Bush wierzy, że piłkarze powinni wprowadzić muzykę jako część swojego przedmeczowego rytuału już w bardzo młodym wieku. Wynika to z tego, że w wieku 20+ lat ludziom jest już bardzo ciężko zmienić nawyki.


„Najlepsze rezultaty osiągane są wtedy, kiedy piosenka ma dla człowieka naprawdę duże znaczenie”, mówi Bush o mocy podświadomego wpływania muzyki na człowieka. Nawet w motywujących filmikach największy wpływ na człowieka ma podkład muzyczny.


Aby pomóc amatorskim piłkarzom w całym kraju, dr Costas Karageorghis z Uniwersytetu Brunel stworzył kompilację piosenek, które mogą zainspirować słuchacza do osiągania o 10% lepszych wyników niż obecnie.


Podzieliliśmy te utwory muzyczne na trzy sekcje: wizualizacyjną, przedmeczowej motywacji i pomeczowej refleksji. Nazwaliśmy my to Motywującą Muzyczną Playlistą dla Piłkarzy. Wytłumaczy ci ona czego i kiedy powinieneś słuchać aby wprowadzić swoje ciało i umysł na najwyższe obroty.


Do każdej piosenki dr Karageorghis dołączył swoją interpretację utworu. Oto jego lista:

Wizualizacja

Voices of the Valley Abide With Me (42 uderzenia na minutę)
Piosenka, która poruszy sercę każdego piłkarza. Ten chóralny utwór jest tak mocno wpleciony w historię sportu, jak sam Puchar Anglii.


R Kelly I Believe I Can Fly (60 UNM)
Nieważne czy zobaczysz siebie wyskakującego właśnie do dośrodkowania, czy pędzącego skrzydłem niczym Ryan Giggs za najlepszych lat, ta piosenka na pewno wywoła w twojej głowie inspirujące obrazy..


Luciano Pavarotti Nessun Dorma (50-60 UNM)
Nieuchronnie przywołująca obraz angielskiego rycerza, przedstawiana w latach 90 we Włoszech aria, która przywoła na myśl obrazy piłkarskiej wielkości, głodu zwycięstwa i pasji.


David Bowie Heroes (113 UNM)
Zawodzący dźwięk gitary Briana Eno i głos Davida Bowie opowiadający o wojnie. Jeśli mur berliński mógł zostać zburzony, to mur obronny również może.


Keith Mansfield (kompozytor) Grandstand theme (132 UNM)
Ten skoczny utwór służył jako podkład muzyczny dla czołówki magazynu piłkarskiego puszczanego w BBC przez pokolenia, dzięki czemu nierozłącznie kojarzy się z futbolem.

Przedmeczowa motywacja

Queen We Are The Champions (64 UNM)
Hymn zwycięzców Premiership od roku 1990. Stopniowe zwiększanie natężenia dynamiki w tym utworze muzycznym przyspieszy twój puls i wzmocni twoją wiarę w zwycięstwo na placu gry.


The Farm All Together Now (112 UNM)
Działający na wyobraźnię hymn pochwalny wobec zorganizowanego na poczekaniu meczu Anglia vs Niemcy w 1916, rozegranego na ziemi niczyjej. Ten klasyczny utwór muzyczny był łączony z kilkoma zespołami, w tym z narodową reprezentacją Anglii w czasie Euro 2004.


Tinie Tempah Pass Out (127 UNM)
Wibrujący bass powodujący, że masz ochotę poszaleć na parkiecie w połączeniu z pewnością siebie i imponującą sprawnością wokalną Tinie podniesie Cię na duchu przed ważnym meczem.


Dario G Carnival de Paris (137 UNM)
Ogłuszający rytm samby zaserwowany jako przedmeczowy stymulant. Triumfalne dźwięki trąbek sprawią, iż poczujesz się jakbyś właśnie został wezwany do walki.


AR Rahman and the Pussycat Dolls ft Nicole Scherzinger Jai Ho (You Are My Destiny) (137 UNM)
Piosenka wpleciona w zakończenie niezwykle optymistycznego filmu z 2008 r. Slumdog: Milioner z ulicy. Hipnotyzujące indiańskie rytmy i wysoki dźwięk harmonii łączą się w niezwykle energetyczny i pozytywnie nastrajający do walki utwór.

Pomeczowy relaks

Enya Anywhere Is (100 UNM)
Orzeźwiająca ballada, w której słychać wpływy celtyckie jest idealnym utworem, by wprowadzić cię w stan relaksu i poczucia harmonii, gdy walka na boisku już się zakończy.


Sergio Mendes Mas que Nada (99 UNM)
Piosenka kojarzona z unikalnym brazylijskim stylem gry w piłkę, odkąd pojawiła się w reklamach firmy Nike wypuszczonych przed mundialem w 98 roku. Latynoskie rytmy jazzowe Mendesa zdecydowanie potrafia wprowadzić w stan relaksu.


Groove Armada At the River (68 UNM)
Z charakterystycznym, leniwym puzonowym solo na czele, ten utwór jest przeładowany beztroską i spokojnym włóczęgostwem letnich dni. Idealny środek na wzmocnienie po 90 minutach wyczerpującej walki na murawie.


Seal Kiss from a Rose (44 UNM)
Czasem ciężko jest znaleźć relaksujący utwór, które jednak posiada „męski” typ energii. Jednak flagowy utwór niezwykłego piosenkarza z Londynu ma w sobie ten mroczny, złowieszczy, a przy tym dziwnie kojący nastrój.


Fleetwood Mac Albatross (67 UNM)
Ten błyskotliwy utwór instrumentalny uspokaja ducha i łagodzi wszelkie napięcie, zastępując je podniesieniem morale i opanowaniem. Doskonały utwór na przeanalizowanie swojego występu.

Alfred Galustian Zdrowie - psychologia

Bradley Busch

Specjalista od przygotowania mentalnego

Więcej artykułów