Motywacja według Allardyce'a

Od tchnięcia życia w zniechęconych zawodników do przywrócenia pewności siebie w drużynie przechodzącej przez pasmo porażek, trener West Ham United – Sam Allardyce da ci narzędzia motywacyjne, dzięki którym poprowadzisz zespół do sukcesów.

„Wielki Sam” o…
…przywróceniu pewności siebie w zespole przechodzącym przez pasmo porażek

Tak samo jak w psychice potrafi zaistnieć nawyk wygrywania, w głowach zawodników może powstać nawyk przegrywania. To tylko pokazuje jak ważne jest przygotowanie mentalne niezależnie od tego na jakim poziomie grasz. O formie piłkarzy w 75% decyduje pewność siebie. Jeśli co tydzień wystawiasz do gry tę samą jedenastkę to właściwie tylko w tym obszarze możesz poczynić jakieś zmiany – przygotowanie mentalne zawodników do każdego meczu jest absolutnie kluczowe. Możesz zmienić mentalność drużyny poprzez zmianę piłkarzy występujących na murawie, lub prosząc ich o realizowanie innej taktyki na boisku, dopóki nie ich gra nie wróci na właściwe tory. Jeśli przegrałeś mecz ze względu na jakąś przypadkową bramkę, wtedy natychmiast przestań narzekać i użalać się nad sobą. Koncentruj się na silnych stronach swojego zespołu i poproś zawodników, by przypomnieli sobie jak się czuli kiedy wygrali kilka meczów pod rząd – zasadź w ich umysłach ziarno pozytywnego myślenia.

…tym, co powiedzieć zawodnikom tuż przed rozpoczęciem meczu

W tej chwili musisz przede wszystkim odpowiednio zmotywować chłopaków do działania. Musisz mówić tak krótko i zwięźle, jak to tylko możliwe. Powiedz piłkarzom żeby nie przejmowali się błędami, które mogą popełnić, bo na boisku każdy z nich jest po to, aby pomagać kolegom w razie niepowodzeń. Dodaj, że przystępują do tego meczu jako zespół, dlatego muszą trzymać się razem, lecz jednocześnie każdy z nich musi dobrze wykonać swoją indywidualną robotę. Możesz szybko przypomnieć im najważniejsze założenia taktyczne na ten mecz, ale generalnie w takich pogadankach chodzi o wzajemne zmotywowanie się do działania. Powiedz im, że muszą się wspierać i zachęcać do działania w każdym momencie meczu. Powinieneś zakończyć swoją wypowiedź jakimś żywym okrzykiem, który podchwyci cały zespół. To wzmocni poczucie jedności i solidarności w zespole. Może to być zwykłe: „Jedziemy z nimi”, lub „Do boju”. Takie zakończenie również zmotywuje ich do lepszej gry.

…motywacji zespołu przed finałem pucharowego meczu

Musisz ich demotywować. Jeśli jakikolwiek piłkarz potrzebuje motywacji przed tak ważnym meczem, to musisz się go jak najszybciej pozbyć. Jeżeli twoi piłkarze w ogóle mają jakąkolwiek wyobraźnię to przed finałem pucharowego meczu nie będą mogli spać i będą niezwykle zdenerwowani, ale będą też wręcz kipieć adrenaliną. To sprawi, że nie będziesz musiał ich dodatkowo zachęcać do walki. Przeciwnie, będziesz musiał studzić ich emocje. Upewnij się, że wybrałeś do gry najlepszą możliwą jedenastkę i że dobrałeś najodpowiedniejszą taktykę do tego spotkania – przygotuj zawodników dokładnie tak, jak przygotowujesz ich do każdego normalnego meczu. Wyjątkiem jest tu dogrywka i seria rzutów karnych. Powiedz piłkarzom o możliwych zmianach, które przeprowadzisz, aby zapewnić drużynie więcej świeżości w trakcie dodatkowego czasu gry. Co do samego trenera, jeśli masz czas, aby bliżej przyjrzeć się grze swoich najbliższych rywali, to może wyjść twojej drużynie tylko i wyłącznie na dobre. Być może dzięki temu przygotujesz swój zespół do gry odrobinę lepiej.

...tchnięciu życia w przerwie w załamaną drużynę

Musisz mieć dokładnie opracowane indywidualne portrety psychologiczne swoich piłkarzy. Wtedy, w szatni możesz podejść do każdego z zawodników z osobna, by powiedzieć im, co muszą zrobić, aby odmienić swój występ po przerwie. Niektórym będziesz musiał pogrozić palcem, innym wystarczy spokojna rozmowa twarzą w twarz, jeszcze innych do lepszej gry zmotywuje otoczenie ich ramieniem i ojcowskie podejście. Czasem możesz pokazać piłkarzom na laptopie, co robią źle. Następnie przekaż im trzy, lub cztery kluczowe wskazówki, które mogą odmienić oblicze gry drużyny w drugiej połowie.

...grze do samego końca, nawet jeśli przegrywacie trzema bramkami

Przegrywając 0:3 twoi piłkarze nie mają nic do stracenia, mogą się zrelaksować i zacząć wreszcie grać tak, jak należy. Co ty powinieneś zrobić? Wyzbyć się strachu. Nie myśl sobie, że musisz ich teraz specjalnie motywować i zachęcać do lepszej gry. Pomóż im się wyluzować, oznajmij, że piłka nożna to tylko gra, poinformuj ich, aby zaczęli dużo grać podaniami, co pozwoli im pozbyć się presji. Twoi piłkarze muszą zobaczyć, do czego są zdolni i powinni cieszyć się swoją grą na boisku, a nie panikować. Jasne, że radość z gry jest większa, kiedy się wygrywa, ale zwycięstwo to nie wszystko. Nie pozwól na to, aby przegrywając 0:3 do przerwy, twoi zawodnicy wychodzili z powrotem na boisko z uczuciem nadmiernej presji i psychicznego obciążenia.

…przygotowaniu zespołu do serii rzutów karnych

Ludzie ciągle mówią o tym, że drużyna musi ćwiczyć wykonywanie rzutów karnych na wypadek takich sytuacji, ale to kompletny nonsens. Jeśli twoi piłkarze chcą poćwiczyć wykonywanie jedenastek to oczywiście im na to pozwalaj, ale prawda jest taka, że często zawodnicy, którzy ćwiczą wykonywanie rzutów karnych i mówią, że podejdą do jedenastki, gdy zespół będzie tego potrzebował, często nie radzą sobie z presją kiedy taki dzień nadchodzi i rezygnują z udziału w serii rzutów karnych. Niektórzy piłkarze mogą na okrągło ćwiczyć wykonywanie jedenastek, ale i tak liczyć będziesz mógł tylko na tych z najmocniejszą psychiką. Gdy masz takich w zespole, wtedy spośród nich wybierasz tych, którzy najskuteczniej egzekwują rzuty karne, aby podeszli do pierwszej i ostatniej jedenastki. Potem szukasz pozostałych chętnych.

Alfred Galustian Taktyka

Sam Allardyce

Menedżer West Hamu

Więcej artykułów