Lis pola karnego

Pracuj nad ustawieniem i okazje same przyjdą - nalega Michael Owen

„Nie mogę się odnaleźć przed bramką. Stoję w niewłaściwym miejscu, o niewłaściwym czasie. Możesz pomóc?" Andy Hunt, e-mail.

 

Michael Owen mówi:

„Strzelanie goli opiera się na instynkcie, ale są rzeczy, nad którymi można pracować. Jedną z nich jest wybieranie pozycji, na których obrońcy nie mogą cię zobaczyć. Zawsze krążę za defensorami dopóki nie zobaczę, że nasz skrzydłowy minął rywala. Ważne, żeby być wtedy gotowym. W momencie dośrodkowania odrywam się od pilnującego gracza, aby dopaść do piłki.

Biegając po skosie unikniesz spalonego, a pęd będzie cię pchał w kierunku bramki. Dlatego trudniej będzie cię pokryć. Możesz zamarkować ruch w kierunku bliższego słupka, jeśli obrońca ma cię na oku. Później rusz w kierunku dalszego słupka, aby zrobić sobie miejsce.

Musisz też patrzeć jak ustawiony jest bramkarz. Jeśli lubi szybko się kłaść, może warto go przelobować? Albo gdy długo stoi na nogach, można go minąć. Spróbuj znaleźć jego słabości. Przykładowo, Peter Schmeichel zwykł stawać szeroko i dawał sobie puszczać piłki między nogami, ponieważ zostawiał tam dużą lukę."