Leczenie podbitego oka

Fizjoterapeuta Boltonu Andy Mitchell o tym, jak obchodzić się z uroczym, podbitym okiem

Auć, jak to sobie zrobiłeś?

Oko zazwyczaj zostaje podbite w wyniku zderzenia dwóch głów albo lądowaniu buta na twarzy. Zazwyczaj po takim incydencie piłkarz może kontynuować grę, jednak w rzadkich przypadkach obrażenie oka jest na tyle poważne, że wymaga konsultacji z lekarzem w szpitalu.

Jak leczyć?

Uderzenie w twarz może spowodować pęknięcie naczynia krwionośnego lub w niektórych przypadkach rozcięcie skóry, powodując otwartą ranę. Jeśli skóra jest uszkodzona, należy oczyścić ranę i zastosować na ranie opatrunek z gazy, aby zapobiec nadmiernemu krwawieniu. Gdy opanujemy sytuację, musimy sprawdzić, czy wszystkie ruchy oka są prawidłowe i czy nie pojawiła się krew wewnątrz gałki ocznej. Zaleca się także badania pod kątem możliwych złamań kości i zmian skórnych w okolicach oka. W ten sposób upewnimy się, że nie doszło do pęknięcia oczodołu.

Spokojnie, nie umrzesz od tego!

Zwykle tego typu urazy goją się w okresie 7-10 dni jak normalny siniak lub rozcięcie, więc jedyne na co musisz uważać, to by nie oberwać znów od swoich kolegów z zespołu. Jako, że jest to teraz bardzo wrażliwe miejsce, zaleca się nie dawać im okazji, by trafili cię ponownie. Jeśli tylko znowu otrzymałeś cios w głowę, niezwłocznie powinieneś oddać się pod opiekę klubowym lekarzom.

Alfred Galustian Zdrowie - kontuzje

Andy Mitchell

Fizjoterapeuta Bolton Wanderers

Więcej artykułów