Lallana: Odpocznij, ochłoń i odzyskaj siły

Chcesz rozpocząć przygotowania do sezonu w pełni formy? Poznaj sekrety gwiazdy Southamptonu

Zrelaksuj się

„Podczas meczu z reguły przebiegam około 12-13 kilometrów, co powoduje, że na koniec sezonu czuję się wręcz wypompowany. Ważne jest wówczas by odpocząć, ochłonąć nieco i odzyskać utraconą energię. Dla pełnej regeneracji zmęczonych mięśni i stawów zdarza mi się wyłączyć na dwa tygodnie. Dobrą rzeczą jest zaszyć się gdzieś i kompletnie zrelaksować, zarówno od strony fizycznej jak i mentalnej. Po pewnym czasie jednak przychodzi nuda, którą próbuję zabić podstawowymi ćwiczeniami siłowymi tak, aby okres przygotowawczy nie był totalnym szokiem dla organizmu."

Utrzymaj formę w ciągu lata

„Podczas przygotowań do sezonu zawsze spoglądam na datę 1 lipca - wówczas rozpoczynamy nasz cykl treningowy i tylko ode mnie zależy, czy będę w formie. W przeciwnym razie najem się wstydu podczas przedsezonowych badań poziomu tkanki tłuszczowej i tym podobnych. Przed letnimi wakacjami zawsze otrzymujemy wytyczne co do ćwiczeń, moim zadaniem jest jedynie dopilnować, by został on wypełniony w stu procentach. Poprawiając wytrzymałość często stosuję trening interwałowy, zaś chcąc popracować nad mięśniami wykonuję proste ćwiczenia, takie jak podciąganie, przysiady lub podnoszenie ciężarów. Aby poprawić gibkość często wybieram się na pilates. Do wzmocnienia mięśni wszystkich partii ciała używam specjalnego zestawu treningowego TRX."

Uważaj na to, co jesz

„Przez kilka ostatnich lat udało mi się nauczyć gotować, wiem zatem co przyrządzić by było zarówno smaczne, jak i zdrowe. Zawsze uważam na to, co jem w okresie bez treningów, aby nie wrócić do klubu z niepotrzebną nadwagą. Po powrocie do ćwiczeń nie ma żadnej taryfy ulgowej. Staram się zatem ograniczyć spożycie węglowodanów i jeść więcej sałatek bądź grillowanego mięsa. Taka dieta sprawi, że trafisz z formą na start sezonu. W przeciwnym wypadku stracisz dużą część okresu przygotowawczego na osiągnięcie pełni formy fizycznej, co postawi Cię w niekorzystnej pozycji w kwestii walki o pierwszy skład."

 

Jedz zdrowo, zachowaj kondycję latem

Mike Naylor, specjalista od żywienia i współpracownik drużyny Southampton, specjalnie dla FFT przygotował listę potraw przyjaznych zarówno podniebieniu jak i utrzymaniu prawidłowej wagi.

Wypłyń niczym łosoś

Sałatka z łososiem: płaty łososia, sałata, marchewka, cebula dymka, buraki oraz jajko na twardo

„Ta wyjątkowa ryba to wspaniały posiłek, pomagający w regeneracji organizmu. Pełen kwasu tłuszczowego omega-3, który redukuje stany zapalne w stawach, łosoś pomaga odzyskać siłę w nogach. Zawiera on także witaminy B6 i B12, te zaś wywierają zbawienny wpływ na dobrą przemianę materii i wspomagają przyswajanie związków zawartych w tym, co jemy. Buraki są zaś świetnym dostarczycielem azotanów, które pomagają dotlenić mięśnie i poprawić wytrzymałość organizmu."

Podsmaż steki

Opiekane słodkie ziemniaki w oleju kokosowym, podane ze stekiem, szpinakiem i brokułami

„Najważniejsze jest, by zachować równowagę podczas okresu wakacyjnego. Można wówczas nieco się odprężyć i pozwolić sobie na więcej niż zwykle, niemniej jednak ważnym czynnikiem jest również regeneracja organizmu oraz utrzymanie swego ciała w formie. To danie pasuje do podanych kryteriów jak ulał. Białko zawarte w stekach pomoże Ci odbudować zmęczone mięśnie, zaś żelazo poprawi obieg krwi w układzie krążenia i sprawi, że poczujesz się wręcz naładowany energią. Opiekane ziemniaki dostarczą dawki potrzebnych niskocukrowych węglowodanów i przyczynią się do zachowania energii przez cały dzień. Szpinak, tajna broń kreskówkowego Popeye'a, posiada całą gamę witamin oddziaływujących na układ mięśniowy."

Zielony zabójca tłuszczu

Tajskie, zielone curry, pierś z kurczaka, papryczka chilli, czerwona papryka, kapusta chińska, bakłażan, tajska pasta, mleko kokosowe, kolendra oraz indyjski ryż Basmati

„Jeśli chcesz rozpocząć szlifowanie formy przed nadchodzącym sezonem, to danie jest wręcz stworzone dla ciebie. Zawsze smaczna i pożywna pierś z kurczaka jest znakomitym źródłem białka, natomiast ryż Basmati pomaga w przyswajaniu węglowodanów, co dodaje energii oraz siły twoim mięśniom, zanim wejdziesz w cykl treningowy. Również zielone curry z Tajlandii jest bogate w witaminy i minerały, wpływa zatem korzystnie na system odpornościowy oraz szybki powrót po ewentualnych kontuzjach."