Łączenie ataku i pomocy za pomocą napastnika

Wejdź w pole karne rywala i daj swojemu drugiemu atakującemu alternatywę zagrania dzięki ćwiczeniu Jimmy’ego Gilligana, głównego trenera Akademii Nike

Przygotowanie

Ustaw dwóch środkowych obrońców na w centrum boiska przy linii środkowej. Pomocnik stoi między polem karnym a środkiem boiska. Napastnicy zaczynają ćwiczenie na skraju pola karnego, a skrzydłowi stoją w korytarzach na obu bokach. Celem jest wyprowadzenie piłki z tyłu do przodu za pomocą drugiego napastnika łączącego rozegranie. Ćwiczenie kończy się strzałem na bramkę.

Akcja

Środkowi obrońcy 1 i 2 (Centre-back 1 i 2) oraz Pomocnik (Midfielder)wymieniają kilka szybkich podań, a później jeden z obrońców zagrywa do Napastnika 1 (Striker 1). W tym czasie Napastnik 2 (Striker 2) odłącza się od partnera z ataku i wbiega w wolną przestrzeń. Napastnik 1 podaje do Napastnika 2 i przemieszcza się w strefę stworzoną przez ruch kolegi. Napastnik 2 ma kilka opcji do rozważenia: Mogę strzelać? Mogę podać na skrzydło i wejść  w pole karne? Mogę wyłożyć piłkę na strzał dla Pomocnika? Mogę się obrócić?

Alternatywnie można cofnąć akcję, aby Obrońca 1 podał piłkę do Napastnika 2, kiedy ten wybiega na pozycję. W tym czasie Pomocnik biegnie po łuku w stronę Skrzydłowego 1 (Winger 1), przyjmuje podanie od Napastnika 2 i odgrywa do Skrzydłowego 1, który później dośrodkowuje w pole karne.

W czym to pomaga?

Ćwiczenie poprawia proces podejmowania decyzji u napastnika, świadomość zagrań w posiadaniu piłki oraz tworzenie przestrzeni przed przyjęciem piłki.

Progres

Zacznij ćwiczenie bez przeciwników, ponieważ musisz zobaczyć jak wygląda udany przebieg akcji oraz inni piłkarze powinni wiedzieć jak się ustawić. Gdy już złapiecie rytm i zrozumiecie swoje ruchy, włączcie dwóch obrońców, którzy będą kryć napastników.

Jak zatrzymać napastnika grającego w luce między liniami?

Taki sposób ataku jest idealny, gdy rywal broni czterema zdyscyplinowanymi obrońcami, którzy rzadko łamią szyk defensywy.

Aby wyciągnąć ich z pozycji twoi piłkarze muszą stosować sprytne ruchy, aby zakłócić ich organizację i dyscyplinę.

Ruchliwy i mądry drugi napastnik, który potrafi wejść w lukę między liniami obrony, łączy rozegranie, a jego ruchy powodują zamieszanie w szeregach obrony. To fantastyczna broń.

Idealny zawodnik do tego ćwiczenia musi być inteligentny i potrafić wymusić faul. Nie chcemy, aby nurkował, ale powinien zmagać się z obrońcami oraz zdobywać faule w okolicach pola karnego.

Drugi napastnik wyciąga środkowego obrońcę z pozycji w miejsca, w których defensor nie chce się znaleźć. Tym samym tworzy wolne przestrzenie dla swoich kolegów.

Taka akcja da do myślenia pomocnikom rywali, ponieważ nie będą przygotowani na grę przeciwko kolejnemu zawodnikowi w ich strefie.

Alfred Galustian Technika

Jimmy Gilligan

Trener Akademii Nike

Więcej artykułów