Kontuzja ścięgna Achillesa

Fizjoterapeuta Boltonu Andy Mitchell opowiada co robić, jeśli nadwyrężymy ten delikatny obszar ciała

Gdzie dokładnie boli?

Ścięgno Achillesa jest najdłuższym ścięgnem w naszym ciele, ciągnącym się od górnej części mięśnia łydki do kości pięty. Jest niezwykle mocne i może poradzić sobie z dużym obciążeniem, ale jest też niestety podatne na nagłe zrywy podczas gry.

Co właściwie się tam dzieje?

W wyniku błyskawicznego ruchu włókna w ścięgnie się zrywają. Jeśli proces ten zachodzi stopniowo, w wyniku zwiększonego obciążenia uraz może przerodzić się w przewlekłe zapalenie.

Spokojnie, nie umrzesz od tego!

Zerwania mięśni stopniuje się w skali od 1 do 3. Zerwanie kilku włókien zalicza się do pierwszego stopnia i powoduje, że piłkarz wraca do sprawności po 7-10 dniach. Od dwóch do ośmiu tygodni, w zależności od nasilenia, zajmuje już jednak leczenie przy zerwaniu drugiego stopnia. Stopień trzeci oznacza rozległy uraz i wymaga skomplikowanej operacji. Zawodnik potrzebuje też specjalistycznej opieki i na rok może zapomnieć o kopaniu piłki.

Jak temu zapobiec?

Niezawodną rozgrzewką zawierającą rozciąganie, przydatne ruchy i sprinty. Pomoże także wykonywanie regularnych ćwiczeń wzmacniających i tych na elastyczność. Wykroki w przód czy przysiady pomagają wzmocnić ścięgna. 

Alfred Galustian Zdrowie - kontuzje

Andy Mitchell

Fizjoterapeuta Bolton Wanderers

Więcej artykułów