Kontrowanie drużyn broniących głęboko

- Utrzymuj piłkę, bądź cierpliwy i urozmaicaj swoją grę - radzi menedżer Brighton Gus Poyet.

„Jeśli rywale bronią naprawdę głęboko, głównie gdy chcą utrzymać korzystny dla siebie wynik, najważniejsza jest cierpliwość. Muszę się upewnić, że moi piłkarze będą grać tak jak zwykle oraz będą wierzyć w możliwość przełamania defensywy. Nie ma sensu panikować. Należy utrzymywać swoje ustawienie i trwać przy założeniach opracowanych na treningach. W przeciwnym razie nic się nie osiągnie. Zachowaj spokój i wytrwałość.

Następna rzecz to utrzymywanie piłki. W Brighton ciężko pracujemy nad utrzymywaniem posiadania, a to bardzo ważne w opisywanych sytuacjach. Próbuj, szukaj luk i szansa z pewnością nadejdzie. Zachowaj przy tym swój system gry. Nie wierzę w słuszność posyłania wszystkich piłkarzy do ataku. Istotne, aby zmieniać też swój styl. Jeśli nie będzie wychodzić to co ciągle próbujecie robić, głęboko ustawiona obrona nabierze pewności. Więc należy modyfikować grę.

Jesteśmy zespołem, który lubi podawać, ale czasem bardziej bezpośredni atak może zaskoczyć rywali i sprawić im problem. Wykonaj nieprzewidywalne podanie wcześniej niż zwykle. W tym sezonie udawało nam się skutecznie urozmaicać nasz styl.

Jose Mourinho dał prawdziwy pokaz mistrzowskiej głębokiej obrony, gdy prowadził Inter w półfinale Ligi Mistrzów z Barceloną. To był prezent dla innych trenerów, lekcja warta tysiące funtów, a zaserwowana za darmo w telewizji. Nie wiem jak przełamać drużynę broniącą tak dobrze jak oni. Nawet Barcy się to nie udało!"

PRYNCYPIA POYETA

- Rywalizujesz z zespołem, który broni wysoko? Odrzuć pokusę zagrywania długich podań - mówi Gus.

Ruch napastników

„Ruchliwość jest najważniejsza dla napastników, którzy zmagają się z wysoką linią obrony. Atakujący powinni dezorientować przeciwnika. Trzeba postawić na różnorodne ruchy, zmianę pozycji, cofanie do pomocy, odskakiwanie od defensorów i nieustanne poszukiwanie wolnych przestrzeni."

Nie atakuj bezpośrednio

„Zagrywanie długich piłek przeciwko wysokiej linii obrony powoduje, że bramkarz rywali często przechwytuje podania - szczególnie w Anglii, gdzie piłka jest mokra i lata szybko. My lubimy rozgrywać po ziemi, bo w przypadku udanych dwóch zagrań nasz napastnik ma szansę wybiec prosto na pojedynek z bramkarzem. Dokładna gra sprawia, że łatwiej rywalizować przeciwko wysokej linią, niż głębokej obronie. Spójrzcie jak robi to Hiszpania!"

Znaj swoje atuty

„Inteligentni piłkarze i dokładne podania są ważni, ale trener musi przede wszystkim znać możliwości swojej drużyny. Można pracować tylko w obrębie dostępnych środków, więc nie próbuj osiągać niemożliwych rzeczy. Sukces przyjdzie, gdy twoi piłkarze będą piastowali funkcje, na których się dobrze czują."

Alfred Galustian Porady

Gus Poyet

Menedżer Brighton & Hove Albion

Więcej artykułów