Jedzenie w restauracjach a futbol

Miej świadomość, co zamówić, gdy zostaniesz zaprowadzony do włoskiej, indyjskiej lub chińskiej restauracji w wieczór poprzedzający mecz. W wyborze pomaga kucharz West Hamu i Anglii Tim De'Ath.
Włoska
Włoska
Indyjska
Indyjska
Chińska
Chińska

Włoska restauracja

Przystawka: Zupa warzywna z pieczywem czosnkowym lub namoczona w oliwie bruschetta. Warzywna zupa jest sycąca i niskokaloryczna - ma około 50-100 kalorii na miskę i znikomą zawartość tłuszczu. Włókna w warzywach ułatwią trawienie i pomogą ci kontrolować poziom tłuszczu.

Danie główne: Postaw makaron ponad pizzą. - Sycące, złożone węglowodany potrzebują czasu, aby przemknąć się do twojego organizmu - mówi Ruth McKean, dietetyk ze szkockiego Institute of Sport. Stos penne lub spaghetti na dzień przed grą poprawi twoją wytrzymałość przed pierwszym gwizdkiem.

- Jeśli wybierzesz mięso, zdecyduj się na chude, na przykład kurczaka - dodaje McKean. Powinieneś trzymać się z dala od tłustych sosów. Nawet ten boloński podniesie ilość kalorii powyżej 600. Zamiast tego postaw na sos arrabiata. Zawartość chili poprawi metabolizm, a poziom kalorii na danie utrzyma się w okolicach 450.

Napój: Woda i wino za każdym razem. Zbierz plony z dobrodziejstw czerwonego wina, które zawiera resweratrol chroniący serce. Woda obniży nieco twój apetyt i zatrzyma sodę z dań, np. szynki parmeńskiej, od odwodnienia cię w dniu meczu. Połącz to wszystko, a będziesz najedzony jak profesjonalista i gotowy na pełne 90 minut.

Liczba kalorii: 600-650. Spalenie tego smaku Włoch z organizmu będzie wymagać 60 minut szybkiego spaceru.

Werdykt Tima: 10/10 Wszędobylskie węglowodany, które świetnie służą poziomowi energii. Jedna lampka wina niczemu nie zaszkodzi. Takie dania przygotowuję dla Anglii i West Hamu.

Chińska restauracja

Przystawka: Zapomnij o krakersach krewetkowych (535 kalorii i 35 gram tłuszczu na 100 g) i postaw na kurczaka z zupą kukurydzianą. - Zupy mają niskie przeznaczenie energetyczne (kilka kalorii na kęs), co pozwala nam się czuć zadowolonym bez nadużyć - wyjaśnia dietetyk Lyndel Costain.

Danie główne: Zamów wołowinę z sosem fasolowym. American Journal of Nutrition dowiódł, że wołowina zwalcza zmęczenie i poprawia koncentrację. Omijaj bardziej tłustych, smakowych ryżów i postaw na gotowaną wersję. - Staraj się korzystać z pałeczek - mówi McKean. - Zostawią więcej tłuszczu i sodu na talerzu.

Napój: - Podziękuj za piwo Tsingtao i wybierz sok z liczi - radzi McKean. - To naturalny wzmacniacz kości, który służy też mięśniom.

Liczba kalorii: 750-850. Przeciętny mężczyzna spali 700 kalorii w czasie 90 minut gry, chyba że stoi na bramce.

Werdykt Tima: 7/10 Wołowina to dobre źródło protein, a ryż doda ci wiele energii.

Indyjska restauracja

Przystawka: - Unikaj naleśnika papad - ostrzega Matt Lovell, dietetyk sportowy. - Każdy z nich jest jak paczka chipsów. Zamiast tego wybierz naleśnik naan (150 kalorii) w ogórkowym sosie raita.

Danie główne: Warzywne biryani (500 kalorii) bije na głowę kurczaka korma z 870 kaloriami. Mniejsze dania są najlepsze z gobi aloo saag (350 kalorii), bogatych w przyprawy przyspieszające metabolizm. Wybierz też niskotłuszczowy ryż, bogaty w węglowodany.

Napój: - Unikaj nastawienia z arki Noego - dwie kobry, dwa zimorodki i dwa tygrysy - mówi Lovell. Wybierz napój z mango, jogurtu i kruszonego lodu, które poprawi poziom wapnia w kościach.

Liczba kalorii: 950-1000. Na spalenie tego potrzeba 90 minut i pełnej dogrywki.

Werdykt Tima: 5/10 Warzywa mają dużo dietetycznych wartości, a napój z mango dużo witamin. Ale nie jedz zbyt dużo, bo odbije się to na twoim występie.