Jak przeprowadzać kontratak?

- Każda drużyna może to zrobić - stwierdza Craig Brown, menedżer Aberdeen i były selekcjoner Szkocji

Kontratak może się bardzo różnić

„Prowadziłem zespoły w starciach z dużo silniejszymi rywalami. Musieliśmy się nastawić na kontry, bo wiedzieliśmy, że nas mocno przycisną. Inne drużyny stosują taktykę kontrataku w rywalizacji ze słabszymi przeciwnikami. Dzięki dwóm lub trzem szybkim ruchom są w stanie przejść z obrony do zdobycia bramki."

Kontry po stałych fragmentach gry

„Kontratak może być skuteczny po obronie stałego fragmentu gry oraz w otwartej grze. Pierwszy sposób jest bardzo powszechny. Mając piłkarzy na skraju własnego pola karnego, gotowych na szybki ruch do przodu, można zdziałać wiele dobrego.

Manchester United w latach świetności miał Petera Schmeichela, który świetnie czytał grę. Łapał piłki i wtedy natychmiast do przodu ruszali Ryan Giggs oraz Eric Cantona, przesuwając się na skrzydło i tworząc ustawienie na kształt litery "V". Czekali na wyrzut piłki i po chwili tworzyli sytuację strzelecką."

Wykorzystuj pojedynki indywidualne

„Kontrowanie w otwartej grze jest bardziej skomplikowane. Świetne drużyny zapraszają swoich rywali na własną połowę i w kluczowych strefach pomocnicy odbierają piłki. Minęły czasy wielkich interwencji w obronie. Zamiast tego przejmuje się posiadanie piłki, a inteligentni gracze próbują stworzyć coś kreatywnego.

W tym momencie swoje musi dołożyć napastnik. Dobry atakujący będzie wiedział kiedy jego drużyna odzyskała piłkę i spróbuje przesunąć się na zewnątrz od pilnującego obrońcy. Defensorzy poradzą sobie z nim, gdy ustawi się między nimi. Napastnik rusza się na bok, ponieważ znajdzie tam miejsce po zaangażowanym w atak bocznym obrońcy rywali. Właściwe podanie stworzy szansę na pojedynek jeden na jednego."