Jak powstrzymać demona szybkości

- Graj blisko i zablokuj przestrzeń dynamicznemu skrzydłowemu - mówi były trener Crystal Palace George Burley

„Powiedziano mi, że moja szybkość jest zwodnicza. Jestem wolniejszy, niż wyglądam! Nie pomaga mi to na boku obrony, gdzie często wyprzedzają mnie skrzydłowi. Jakieś rady?" Ben Tamworth, e-mail

George Burley mówi:

„W grze przeciwko szybkiemu skrzydłowemu musisz ograniczyć mu miejsce. Rywalizując z kimś znacznie szybszym, musisz trzymać się go bardzo blisko. Gdy grałem w finale Pucharu Anglii 1978 przeciwko Arsenalowi, Graham Rix był bardzo zwinny, dlatego doskoczyłem do niego i nie zostawiłem żadnej przestrzeni.

Trzeba nadejść jeszcze zanim przyjmie piłkę, żeby nie miał czasu się rozpędzić i cię minąć. Pokryj go wcześnie i nie daj szans na nabranie szybkości. Kiedy skrzydłowy poczuje, że cię wyprzedza, sprawi ci niemało problemów.

Warto pamiętać, że atak może być najlepszą formą obrony. W tamtym finale chętnie zapędzałem się do przodu, dzięki czemu skrzydłowy musiał za mną wracać. Podczas gry w obronie, jego dynamika nie była tak ważna. Wierz w swoje umiejętności. Bez tego zawsze będziesz stał na straconej pozycji."