Jack Wilshere: Opanuj środek pola

Jeden z najbardziej ekscytujących młodych talentów angielskiej piłki Jack Wilshere wyjaśnia jakie umiejętności powinien posiadać klasowy rozgrywający

„Jack jest fantastycznym piłkarzem. Ma potencjał, aby zostać niezwykle istotnym piłkarzem na najwyższym poziomie rozgrywek.

Trener Arsenalu, Arsene Wenger

„To nie jest coś normalnego – bycie tak młodym, a już tak dobrym.”

 Były trener reprezentacji Anglii, Fabio Capello

„Jest wyjątkowym talentem, przyszłością reprezentacji Anglii, kluczem do jej przyszłych sukcesów.”

Pomocnik FC Barcelony, Cesc Fabregas

 

Cóż jeszcze można dodać? Talent Jack’a Wilshere’a wyróżnia się niczym latarnia na brzegu morza.

Ten niesamowity nastolatek posiada wyszkolenie techniczne i opanowanie wyrastające znacznie ponad jego wiek. Nie ma wątpliwości, iż ten chłopak jest przyszłością Arsenalu i reprezentacji Anglii.

W tak młodym wieku Wilshere nadal powinien pozostawać w cieniu swoich znakomitych kolegów z drużyny, tymczasem już teraz ten 21-latek jest kluczowym rozgrywającym drużyny ze stolicy Anglii.

W poniższym artykule Jack udziela naszym czytelnikom wskazówek dotyczących rozgrywania piłki, podczas gdy trener akademii Coerver Coaching, Alfred Galustian (człowiek regularnie współpracujący z Arsenem Wengerem) analizuje słowa Wilshere’a i radzi, co robić, by grać jak on.

 

Domagaj się piłki

Jack: Rozgrywający zawsze powinien domagać się otrzymania podania. W Arsenalu przez długi czas miałem szczęście grać w drużynie z Cescem [Fabregasem]. Posiadanie w drużynie piłkarza takiego jak on, to prawdziwy skarb. Hiszpan zawsze potrafił znaleźć sobie wolną przestrzeń na boisku i doskonale odgrywał piłkę do lepiej ustawionych partnerów. Dzięki grze z nim w jednej drużynie, ja sam miałem trochę więcej czasu na przyjęcie piłki i dokładne przemyślenie następnego zagrania, które utrzyma rytm gry drużyny.

Alfred: W przeciągu meczu przeciętny czas dla rozgrywającego, w trakcie którego ten musi wystawić się do podania, a następnie otrzymać i rozegrać piłkę wynosi trzy sekundy. Tylko piłkarze o wysokich umiejętnościach technicznych będą w stanie precyzyjnie dokonać tej sztuki, w tak krótkim czasie.

Orientacja na boisku daje ci czas i przestrzeń do gry

Jack: Gdy piłka zmierza w twoim kierunku, rozejrzyj się dookoła. To bardzo pomaga, kiedy wiesz dokładnie, co dzieje się wokół ciebie. Posiadanie odpowiedniej orientacji pomoże ci przewidzieć rozwój akcji i pozwoli w podjęciu odpowiedniej decyzji, gdzie zagrać następną piłkę.

Alfred: To bardzo istotne, aby rozgrywający myślał o wykonaniu następnego podania jeszcze zanim sam otrzyma piłkę. Aby to robić, twoje przyjęcie piłki musi być wręcz doskonałe. Przyjęcie piłki to nie to samo, co jej opanowanie. W przyjęciu chodzi o odpowiednią amortyzację – nie chcesz, aby piłka zaplątała ci się między stopami, ale nie chcesz również, aby odskoczyła ci na tyle daleko, by przejął ją przeciwnik. Oczywiście to, ile będziesz miał czasu i miejsca na przyjęcie futbolówki, jest również uzależnione od ustawienia kryjącego cię rywala. Zanim otrzymasz piłkę, pomyśl o tym, w jakim kierunku będziesz chciał z nią podążyć, tak by samym przyjęciem wypuścić ją sobie w pożądanym kierunku..

Bądź o jeden krok przed resztą

Jack: To bardzo ważne byś wiedział co chcesz zrobić z piłką zanim ją otrzymasz. Jeszcze przed dostaniem podania, myśl o tym jak dana akcja powinna się rozwinąć. W ten sposób, gdy już znajdziesz się w posiadaniu futbolówki, od razu zdecydujesz, czy grać na jeden kontakt, czy może przyjąć piłkę i starać się ją rozegrać.

Alfred: Jack posiada wszystkie umiejętności, które uznalibyśmy za kluczowe u rozgrywającego – świetna komunikacja, ustawianie się, przewidywanie. Ale najważniejsza jest technika. Jako rozgrywający musisz umieć operować piłką i dokładnie ją podawać. Ale nigdy nie stój w miejscu podziwiając własne dogranie – podążaj za akcją, pozostawaj w ciągłym ruchu, cały czas wystawiaj się kolegom do podania. Zawsze bądź o jeden krok przed resztą. Jak przy okazji gry w szachy, wyprzedzaj rozgrywkę swoim myśleniem. Staraj się przewidywać co wydarzy się za dwa, trzy podania. Rozgrywanie mini-meczów na małej przestrzeni pozwoli ci pielęgnować tę umiejętność w trakcie treningów, gdyż takie gierki angażują w tym samym stopniu zarówno mózg jak i stopy.

Wykorzystuj swoje mocne strony

Jack: Formacja jaką gramy w Arsenalu doskonale pasuje do mojego stylu gry i stanowi idealne środowisko dla prawdziwego rozgrywającego. Nasza taktyka opiera się na jednym cofniętym, defensywnym pomocniku i dwóch ustawionych bardziej ofensywnie, częściej grających do przodu. Nie mam wątpliwości, iż formacja 4-3-3 jest najbardziej dopasowana do uwypuklania mocnych cech rozgrywającego.

Alfred: Granie odpowiednim systemem jest bardzo istotne, ale prawidłowa komunikacja i zrozumienie w zespole jest równie istotne. Tutaj nie chodzi tylko o wyjście do podania, ale o wyjście do niego w odpowiednim miejscu i czasie. Pamiętaj, że w tej grze odpowiednia komunikacja nie zawsze musi być werbalna. Wysyłaj kolegom sygnały wzrokowe i znaki rękami.

 

Alfred Galustian Technika

Jack Wilshere

Mistrz podań Arsenalu i Anglii

Więcej artykułów