Idealna współpraca w ataku

Ty: zdezorientowany napastnik z niedopasowanym kolegą. Jermain Defoe: ekspert z odpowiedzią

„Moi dwaj klubowi koledzy z ataku są zupełnie różni. Jeden to silny wysunięty napastnik, a drugi to szybki, zdolny rozgrywający. Jak zmienić swoją grę dla każdego z nich? Owen Ogborn, e-mail.

Jermain Defoe mówi:

„Miałem tę samą sytuację w Tottenhamie gdzie czasem grałem z [Peterem] Crouchem, a czasem z Rafą [van der Vaartem]. Jeszcze indziej z Wazzą [Rooneyem] dla reprezentacji Anglii. 

Grając z Crouchym, wiem w dziewięciu przypadkach na 10, że wygra główkę. Moim zadaniem jest próbować przeczytać jego zamiary i odgadnąć, gdzie może polecieć piłka. Staram się trzymać dość blisko. Jeśli piłka przyleci do niego pod pewnym kątem, po wielu meczach wspólnej gry, wiem, że trąci ją, przyjmie lub poda w odpowiednie miejsce. Wszystko polega na odczytywaniu jego zamiarów.

Występy z kimś mniejszym jak Wazza oznaczają, że muszę sporo się ruszać, aby zrobić miejsce. Wykonuję szybkie przebieżki w różnych kierunkach, zawsze dając mu opcję do podania. Wtedy mogę mu odegrać lub pobiec na bramkę. Będziecie strzelać razem dużo goli, jeśli właściwie się przemieszczacie, cofacie do otrzymania podania, szybko odwracacie się z piłką i wbiegacie za obronę."