Ibrahimovic: Jak grać na szpicy

Od przetrzymywania piłki do ustawiania się przy rzutach rożnych - szwedzki wieżowiec wyjaśnia kluczowe elementy grania na pozycji wysuniętego napastnika
Wykorzystaj siłę fizyczną
Wykorzystaj siłę fizyczną
Znajdź sobie miejsce i wyciągnij obrońcę
Znajdź sobie miejsce i wyciągnij obrońcę
Odpowiednio wyczuj moment wejścia w pole karne
Odpowiednio wyczuj moment wejścia w pole karne
Zwracaj uwagę na ruchy innych
Zwracaj uwagę na ruchy innych
Przygotuj się na fizyczną batalię
Przygotuj się na fizyczną batalię
Skup się i pamiętaj o swojej odpowiedzialności
Skup się i pamiętaj o swojej odpowiedzialności

Przetrzymywanie piłki

„Kluczem jest nie stracić piłki, kiedy już ją dostaniesz. Jeśli jestem sam z przodu, staram się osłaniać futbolówkę i nie dopuścić do niej obrońców. Używam moich pleców, ramion, siły fizycznej i zwrotności. To bardzo ważne. Jeśli potrafisz skutecznie przetrzymać piłkę, dajesz kolegom z drużyny szansę na podłączenie się do akcji i wsparcie cię w ofensywie. Więc staram się osłaniać piłkę dopóki reszta zawodników nie wystawi się do gry.

Kiedy tylko zauważę kolegę ustawionego lepiej ode mnie, najczęściej natychmiast odgrywam mu piłkę. Jednak czasem sam wolę spróbować strzelić bramkę. W takich sytuacjach polegam na swoim instynkcie. Jestem inteligentnym zawodnikiem, który potrafi dokonać właściwych wyborów w kluczowych momentach.”

Ustawianie się

„Staram się ustawiać tam, gdzie mogę dostać piłkę. Czasem cofam się do środka pola, by pomóc w rozegraniu akcji. Innym razem wbiegam w wolne przestrzenie, by pociągnąć za sobą obrońcę i stworzyć lukę w formacji defensywnej rywala. Podstawą dla napastnika jest również wybieganie na pozycję, tak by pomocnicy mieli kolejną opcję do zagrania piłki.

Nie jestem typem zawodnika, który dużo biega z dala od toczącej się akcji. Ale czasami trzeba się poświęcić dla drużyny, nawet jeśli wiesz, że piłka nie zostanie do ciebie zagrana. W ten sposób robisz na boisku miejsce kolegom z drużyny. W dobrze funkcjonującym zespole twój partner z ataku odwdzięczy ci się, robiąc w niedługim czasie podobną rzecz dla ciebie.”

Dochodzenie do dośrodkowań

„Kluczem jest wykonanie ruchu, zanim zrobi to obrońca. W ten sposób zdobędziesz trochę niezbędnej przestrzeni. Nie uważam się w tej materii za mistrza, ale wiem kto nim jest: David Trezeguet. Nigdy nie widziałem gracza zachowującego się bardziej inteligentnie od niego w polu karnym przy okazji rzutów różnych, czy innych stałych fragmentów.

Wygląda to tak, jakby David dokładnie wiedział gdzie za chwilę znajdzie się piłka i czy będzie leciała wysoko, czy po ziemi. Ja? Wydaje mi się, że nie mam tego instynktu. Przy okazji rzutów rożnych czasem ustawiam się na wysokości bliższego słupka, czasem na wysokości dalszego. Robię to, gdyż takie są założenia taktyczne.”

Przewidywanie zagrań

„Staram się przewidzieć jak potoczy się akcja jeszcze zanim dostanę piłkę: gdzie znajdują się moi przeciwnicy i koledzy z drużyny oraz gdzie się przemieszczą za klika sekund. Obserwuję, wyczuwam i wiem co pewni zawodnicy mają zamiar zrobić.

Ale niemożliwym jest odgadnąć prawidłowo ich zamiary za każdym razem. Ci, którym udaje się to najczęściej, są po prostu lepszymi piłkarzami. To jest właśnie różnica pomiędzy graczami klasy światowej, a tymi przeciętnymi – najlepsi myślą podobnie.”

Walka ze środkowymi obrońcami

„Wielu obrońców będzie cię szarpać czy popychać. Musisz być przygotowany na wszystko i nie lekceważyć ich. Będą to robić, ponieważ są słabi, a ty jesteś silny. Najlepsi obrońcy nie będą się uciekać do tak tanich zagrywek, oni wolą grę fair. Przykładowo Paolo Maldini i Alessandro Nesta byli naprawdę twardymi rywalami, ale zawsze bardzo ich szanowałem.”

Radzenie sobie z zaczepkami

„Niektórzy obrońcy będą starali się wyprowadzić cię z równowagi fizycznie i werbalnie. Niektórzy mówili na boisku różne rzeczy o mojej rodzinie lub nazywali mnie „Cyganem”. Moja matka jest z Chorwacji, ojciec z Bośni. Urodziłem się w Szwecji i czuję się w stuprocentowym Szwedem, ale to nie miało dla nich żadnego znaczenia. Teraz już nauczyłem się nad sobą panować i takie wyzwiska mnie nie denerwują.

Kluczem jest skupienie się na wypełnianiu boiskowych zadań, a nie na tym, co ktoś powiedział. Inną rzeczą, którą musisz zapamiętać, że masz obowiązek wobec swoich kolegów z drużyny, aby nie reagować na takie zaczepki. Powinna ci pomóc świadomość, że częścią twojej pracy jest pozostawanie spokojnym, opanowanym i skupionym.”