Gra bez lidera

- Nie martw się, jeśli wasza gwiazda jest kontuzjowana: walczy cały zespół – mówi Dan Abrahams, psycholog drużyny Queens Park Rangers

1.  Innowacyjność i pozytywne nastawienie

Strata gwiazdy twojej drużyny nie jest ważna. Ważne jest to, jak na to zareagujesz. Przypominaj o tym zawodnikom i wpajaj im, że trzeba myśleć pozytywnie. Odbiorą to jako okazję, aby poprawić swoje umiejętności i jeszcze bardziej się zjednoczyć.

2. Stawiaj drużynie cele

Przypomnij piłkarzom, trenerom i wszystkim pracowników zespołu, jakie macie cele na sezon. Wszyscy poczują się zobowiązani, aby iść w tym samym kierunku i realizować postawione założenia. Napisz na karteczkach jakieś pozytywne wiadomości i wywieś je w szatni – dzięki temu nikt o tym nie zapomni.

3. Spotykaj się z drużyną

Tworzenie poczucia wspólnoty jest łatwiejsze, kiedy nie tylko realizujesz postawione cele, ale także gdy wspólnie rozwiązujecie różne sprawy. Umów się na spotkanie z drużyną i omów aspekty, które trzeba poprawić indywidualnie i grupowo. Postaraj się robić wszystko, aby to udoskonalać.

4. Skup się na następnym meczu

Utrata gwiazdy drużyny tydzień przed spotkaniem może negatywnie odbić się na reszcie zespołu. Unikaj takich sytuacji. Spróbuj skupić ich na następnym meczu. Spędzaj czas na rozmowie z zawodnikami, mówiąc im o ewentualnych słabościach przeciwnika, które można wykorzystać. Przez ten tydzień możesz także wybrać się na wspólny posiłek z drużyną, aby jeszcze bardziej budować ducha zespołu.

5. Bądź głośny przez 90 minut

Doskonałą formą nacisku na zawodnika jest wywieranie na nim presji. Podczas rozmowy, rozgrzewki czy treningu, przekazuj energię, pozytywne nastawienie i zaufanie. Pozwoli to zespołowi uwierzyć w siebie. Zachęć ich do bycia głośno i do wspólnego wspierania się.