Fundusz rozsądku

Inventum TFI wspólnie z Fundacją Kibica tworzy fundusz dla sportowców i sympatyków sportu

W najbliższych miesiącach działalność rozpocznie Sportowy Specjalistyczny Fundusz Inwestycyjny Otwarty z wyodrębnionymi czterema subfunduszami. Jego uczestnikami będą mogły zostać jedynie osoby zarejestrowane w Fundacji Kibica.

Fundacja Kibica współpracuje z 33 związkami sportowymi wdrażając program wsparcia finansowego dla rozwoju danej dyscypliny. Wprowadziła szereg innowacyjnych rozwiązań w tym m.in. ubezpieczenia sportowe zawierane poprzez SMS, atrakcyjne produkty finansowe dla osób zaangażowanych w sport, a także tzw. sportowy cash back.

- Jest to bardzo ciekawa, długoterminowa inicjatywa. Nie ukrywamy satysfakcji, że to właśnie Inventum zostało wybrane jako partner Fundacji. Liczymy, że będzie to duży sukces – nie tylko finansowy, ale również w aspekcie edukacyjnym – mówi Agnieszka Rachwalska-Marko, Prezes Zarządu Inventum TFI.

- Mając na co dzień intensywny kontakt z środowiskiem sportowym dostrzegamy poważny problem jakim jest życie po karierze – wielu sportowców ma problem z przejściem do tzw. normalnego życia i jak widać po licznych przykładach zarówno z Polski, jak i innych krajów świata, po ich wcześniej zarobionych pieniądzach nie ma już wówczas często śladu. Dlatego podjęliśmy decyzję o przeprowadzeniu akcji edukacyjnej dotyczącej inwestowania skierowanej do sportowców. Łączymy to z powołaniem funduszu inwestycyjnego za pośrednictwem którego sportowcy, trenerzy i inne osoby związane ze sportem będą mogły systematycznie oszczędzać i tworzyć indywidualne programy emerytalne dopasowane do ich sytuacji i potrzeb – wyjaśnia Bartosz Kwiatkowski, Prezes Fundacji Kibica i dodaje, iż zgodnie ze statystykami:

  • w ciągu dwóch lat od zakończenia kariery 78% byłych zawodników NFL zbankrutowało lub znalazło się w ciężkiej sytuacji finansowej;
  • w ciągu pięciu lat od zakończenia kariery 60% byłych zawodników NBA zbankrutowało;
  • 60% piłkarzy z Premier League bankrutuje po zakończeniu kariery.

W ramach Sportowego SFIO funkcjonować będą cztery subfundusze – Akcji, Globalny, Obligacji i Pieniężny.

- Chcemy objąć wszystkich uczestników Funduszu długoterminową opieką i pomóc im pomnażać środki gromadzone w czasie ich kariery sportowej. Stworzyliśmy produkt, który będzie umożliwiał im odpowiednią dywersyfikację aktywów, a także pozwalał na zmianę alokacji bez konieczności zapłaty podatku od zysków kapitałowych. Będzie to również rozwiązanie, które nie będzie faworyzowało i dzieliło sportowców pod względem dochodów. Nie będzie konieczności jednorazowego inwestowania dużych kwot. Pierwsze wpłaty do funduszu wynosić będą 500 zł, natomiast kolejne jedynie 100 zł. Stworzy to więc możliwość systematycznego dopłacania środków jak do skarbonki. To bardzo istotne, ponieważ umożliwi to inwestowanie nawet bardzo młodym sportowcom i jednocześnie pokaże im, jakie korzyści wynikają z systematyczności w inwestycjach – mówi Andrzej Oziębło, Członek Zarządu Inventum TFI.

Część przychodów z tytułu funkcjonowania Funduszu zostanie przeznaczonych na pomoc byłym sportowcom i trenerom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej.

- W swojej działalności bardzo dużą rolę przywiązujemy do kwestii związanych ze społeczną odpowiedzialnością i również w tym projekcie nie mogło zabraknąć tego elementu – wyjaśnia Bartosz Kwiatkowski.

Nad przebiegiem całego projektu czuwać będzie Rada Sportu. W jej skład weszły znane osobistości związane ze światem sportu – Ryszard Bosek (mistrz świata i mistrz olimpijski w siatkówce), Jerzy Engel (były trener reprezentacji Polski w piłce nożnej oraz licznych zespołów klubowych), Apoloniusz Tajner (prezes Polskiego Związku Narciarskiego, trener skoków narciarskich), Włodzimierz Szaranowicz (jeden z najbardziej znanych komentatorów sportowych, obecnie dyrektor TVP Sport) oraz Janusz Zaorski (scenarzysta, reżyser i producent filmowy, znany miłośnik sportu i twórca kultowego Piłkarskiego Pokera).

- Doświadczenie i znajomość branży tych osób są niebagatelne. Ich zadaniem będzie przede wszystkim szeroko rozumiane doradztwo i wsparcie merytoryczne. Będą swoistym pomostem łączącym świat finansów ze światem sportu – podsumowuje Bartosz Kwiatkowski.