Ferdinand: Przewodnik po grze w obronie

Czytanie gry, radzenie sobie ze zdolnymi rywalami i zachowywanie spokoju - defensor Manchesteru United Rio Ferdinand pokazuje jak to robić
Pewność siebie pomaga innym
Pewność siebie pomaga innym
Przewiduj zagrania kolegów
Przewiduj zagrania kolegów
Nigdy nie odrywaj oczu od akcji
Nigdy nie odrywaj oczu od akcji
Przewidywanie następnego ruchu daje ci czas
Przewidywanie następnego ruchu daje ci czas
Znajdź słabe strony rywala
Znajdź słabe strony rywala
Daj o sobie znać swojemu rywalowi
Daj o sobie znać swojemu rywalowi

Bądź spokojny i pewny

„Jako dziecko grałem w pomocy, więc przechodząc do obrony zawsze pewniej czułem się przy piłce. Jeśli pokażesz niepewność w przyjęciu piłki, ta niepewność przeniesie się na resztę drużyny. Trzeba po prostu wymieniać zagrania z kolegami. Język ciała wiele zdradza. Twój zespół ma większą szansę na wygraną, jeżeli potrafisz zarazić innych pewnością siebie i opanowaniem."

Znaj swoje otoczenie

„Przed przyjęciem piłki musisz mieć w głowie obraz tego, co dzieje się dookoła. Należy wiedzieć, jak ustawieni są inni piłkarze na boisku. Jeśli nie masz pojęcia, gdzie stoją pomocnicy, boczni obrońcy lub napastnicy, to jak masz zamiar im podać? Lubię z góry wiedzieć, w które miejsce posłać kolejne zagranie. Ktoś taki jak Scholes przewiduje kilka podań wcześniej niż inni."

Trzymaj wysoko głowę

„Często przy przyjęciu piłki twoja głowa wbija się w ziemię. To znak dla napastnika, aby poddać cię presji. Podnosisz wzrok, a on jest już dwa metry od ciebie. Trzymaj głowę wysoko i obserwuj ruchy innych. Wiem już wcześniej, czy mogę pozwolić sobie na kontakt z piłką, czy trzeba ją od razu wybijać. Przy podnoszeniu wzroku zmienia się obraz i musisz się przystosować do tego obrazu."

Wzrok skierowany na rywala

„Jeśli piłka leci nad tobą i biegniesz w kierunku własnej bramki, upewnij się, gdzie znajduje się zawodnik, który poddaje cię presji. Jeśli jest po stronie bramkarza, to czasem markuję zagranie do bramkarza. Wtedy on robi dwa kroki w jego kierunku, a ja zyskuje dodatkowy metr do podania w drugą stronę. Decyzję o zagraniu piłki podejmuję w oparciu o osobę, która za mną goni."

Dyktuj warunki gry

„W starciu z szybkim, uzdolnionym piłkarzem należy mieć go zawsze na odległość jednego kontaktu z piłką. Z kimś takim trudno rywalizować, gdy pozwolisz mu na obrót i ruch w twoim kierunku. Z drugiej strony, fizyczni zawodnicy uwielbiają kontakt. Próbuj innych rzeczy, aby zakłócić ich normalny rytm. Wysoki, dobrze zbudowany gracz jest mniej skuteczny, gdy nie ma z tobą kontaktu. Wtedy nawet nie wie, gdzie jesteś. Daj mu sporo do myślenia."

Szturchaj

„Podczas obrony stałych fragmentów dobrze jest być w bliskim kontakcie. Nie możesz ciągać za koszulkę, ale jeśli nadlatuje piłka, możesz kogoś szturchnąć, aby wybić go z rytmu. Pozwalając komuś skutecznemu w powietrzu wbiec na siebie, skazujesz się na przegraną. Trzeba się trzymać bardzo blisko i gdziekolwiek nie ruszy, podążaj z nim i atakuj piłkę."

Alfred Galustian Porady

Rio Ferdinand

Obrońca Manchesteru United

Więcej artykułów