Drybluj jak Iniesta: cz. 4

Kreatywny pomocnik z Barcelony potrafi w jednej chwili bardzo płynnie przyjąć piłkę, obrócić się z nią i oddać ją partnerowi z drużyny. Wprowadź to ćwiczenie do swojej sesji treningowej, a wkrótce odkryjesz, że ta umiejętność również tobie nie jest obca.

Przygotowanie

Wyznacz strefę o wymiarach 20 na 20 metrów. W samym jej środku umieść pachołek. Podziel zawodników na cztery dwuosobowe drużyny, ustawiając każdy zespół w narożniku powstałego kwadratu. Każdej drużynie daj piłkę.

Ćwiczenie

Gracz oznaczony sygnaturą A1 podaje futbolówkę do piłkarza oznaczonego sygnaturą B1. Gdy tylko piłka opuści stopę gracza A1, zawodnik B1 biegnie w jej kierunku przejmując ją zanim ta minie pachołek znajdujący się w centrum kwadratu. Przyjmując piłkę,  gracz B1 pierwszym dotknięciem nadaje jej kierunek, obracając się z nią w lewo, lub prawo, tak by okrążyć pachołek i zwrócić się twarzą w stronę narożnika, z którego wystartowali. Gdy tak się stanie B1 odgrywa futbolówkę do piłkarza oznaczonego sygnaturą B2 i wraca do swojego narożnika. Gdy piłka opuści stopę gracza B1, zawodnik oznaczony sygnaturą C1 podaje do piłkarza D1, by powtórzyć całą sekwencję. W ten sposób ćwiczenie jest kontynuowane.

W jaki sposób to pomaga

Nawet kiedy jest bardzo krótko kryty, Andres Iniesta posiada umiejętności wystarczające do odnalezienia dobrze ustawionego, niekrytego partnera i odegrania mu piłki. Dzieje się tak dlatego, ponieważ pomocnik z Fuentealbilli posiada niezwykłą umiejętność nadania kierunku piłce i obrócenia się z nią już przy jej przyjęciu. Dzięki temu może błyskawicznie uwolnić się od kryjącego go obrońcy. To ćwiczenie wymaga od gracza opanowania futbolówki, obrócenia się z nią i jej oddania w ułamku sekundy – tak jak potrafi to robić „szóstka” reprezentacji Hiszpanii.

Alfred Galustian Technika

Alfred Galustian

Założyciel Coerver

Więcej artykułów