Dostrój swój celownik

Podejmuj decyzje bez zawahania i trzymaj się ich od początku do końca - radzi snajper Cardiff City Nicky Maynard

„Zawsze w sytuacjach jeden na jednego z bramkarzem dopada mnie chwila zawahania, co skutkuje częstym marnowaniem doskonałych okazji. Czy ma pan dla mnie jakieś wskazówki, dzięki którym zacznę zamieniać więcej okazji na bramki?" Philip Saunders, e-mail

Nicky Maynard mówi:

„Jeśli dostajesz podanie, dzięki któremu stajesz oko w oko z bramkarzem rywali, pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić jest dobre przyjęcie piłki. Następnie spójrz na ustawienie bramkarza i zdecyduj co robisz.

Dwie najgorsze rzeczy jakie możesz uczynić to zawahać się lub się pospieszyć. Jest cienka linia pomiędzy podjęciem decyzji zbyt szybko, a zrobieniem tego we właściwym momencie. Musisz zaakceptować fakt, że na boisku wszystko dzieje się po prostu bardzo dynamicznie.

Twoim zadaniem jest podejmowanie logicznych wyborów w ułamku sekundy. Umiejętność zachowania spokoju tutaj równie kluczowa. Jeśli golkiper rywali wybiega w twoją stronę i sprawia, że światło bramki staje się znacznie mniejsze, wtedy staraj się strzelić po ziemi, blisko jego stóp, ale nie na tyle, aby umożliwić mu łatwe zablokowanie strzału.

Jeżeli bramkarz zostaje na linii, również uderzaj nisko. Wtedy bardzo ciężko będzie mu zdążyć z reakcją i na czas rzucić się za piłką.

W Bristol City mieliśmy takie ćwiczenie, gdzie dostawałem podanie około 30 metrów od bramki i moim zadaniem było przyjęcie piłki i oddanie celnego strzału w trzy lub cztery sekundy.

Jeśli nie zdążyłem zmieścić się w limicie czasowym, bramkarz wygrywał to starcie. Nie możesz dawać sobie sześciu czy siedmiu sekund na wypracowanie odpowiedniej pozycji do oddania strzału. Jest to zupełnie nierealistyczne by przeciwnik dał ci tyle czasu w trakcie normalnego meczu. Dlatego sam ustalaj sobie limity czasowe, to naprawdę pomaga.”