Dołącz do wytrwałych

Chcesz zwiększyć swą siłę, wytrzymałość i równowagę? Zdaniem fizjoterapeuty drużyny Burnley Alasdaira Beattie, wszystko, czego ci potrzeba to zwykła taśma do ćwiczeń.

Ćwiczenie pierwsze: Spacer bokiem w przysiadzie

Jak to zrobić: Gumową taśmę owiń dookoła swych kostek. Stań prosto ze złączonymi stopami, powoli zginając kolana i zniżając biodra, aż twoje uda znajdą się pod kątem 45 stopni. Wyprostuj palce u nóg i przesuwaj się równomiernie o 15-20 cm w lewo, prawą stopę trzymając na ziemi. Następnie przywróć ją do początkowej pozycji, by powtórzyć cały proces. Ćwiczenie to ma za zadanie wzmocnić mięśnie pośladków, te zaś odpowiedzialne są za siłę twojego strzału, stabilność biegu oraz szybkie zmiany kierunku. Pomaga ono również w uzyskaniu stabilności, byś mógł mocniej stać na nogach w siłowych pojedynkach.

3 serie po 8 powtórzeń na każdą nogę

Ćwiczenie drugie: Stawianie oporu bocznego

Jak to zrobić: Taśmę do ćwiczeń zaczep o jakikolwiek nieruchomy obiekt. Stań naprzeciw niego i rozciągaj taśmę aż do momentu, w którym będzie naprężona do granic możliwości. Następnie, używając obydwu rąk, napnij taśmę przed sobą, szeroko je rozpościerając. Podnieś ją na wysokość klatki piersiowej i naciągaj aż do momentu, w którym twoje ręce będą całkowicie proste. Wytrzymaj tak około pięciu sekund, potem wróć do punktu wyjścia. To zadanie powinno wpłynąć na siłę ramion oraz mięśni znajdujących się w obrębie miednicy, poprawiając twoją umiejętność pracy ciałem na boisku.

3 serie po 10 powtórzeń

Ćwiczenie trzecie: Przysiad z naciskiem na ramiona

Jak to zrobić: Rozłóż gumową taśmę na podłożu, następnie stań nad nią w szerokim rozkroku. Pochyl się i chwyć za końce taśmy, napinając ją maksymalnie zanim powrócisz do pozycji wyprostowanej. Podnieś gumę na wysokość ramion, dłonie skieruj do zewnątrz, zaś łokcie w przeciwnym kierunku. Wykonaj przysiad, równocześnie maksymalnie unosząc ręce ponad głowę, kończąc powrotem do pozycji stojącej. Opuść taśmę do ramion, aby móc powtórzyć opisaną czynność. Dobrze wykonane ćwiczenie pomoże ci poprawić gibkość oraz wzmocnić mięśnie nóg i rąk, dzięki czemu będziesz niemożliwy do powstrzymania na boisku.   

3 serie po 12 powtórzeń