Defensywny mur, którego nie da się skruszyć

- Pokonasz każdy zespół grający prostopadłymi podaniami dzięki odrobinie pracy drużynowej, dobrej organizacji gry i komunikacji” – twierdzi Jimmy Gilligan, główny trener Nike Academy.

Przygotowanie

Wyznacz strefę, przypominającą siatkę, o wymiarach 30 na 20 metrów. Następnie podziel ją na trzy sekcje, mierzące 10 na 20 metrów, tworząc w ten sposób dwa pasy krańcowe i jeden środkowy. W obrębie każdej sekcji utwórz cztery pola wielkości 10 na 5 metrów. W pasach krańcowych umieść drużyny atakujące, składające się z czterech graczy każda. W pasie środkowym rozlokuj grupę broniącą, liczącą również czterech piłkarzy. Wszyscy zawodnicy muszą poruszać się jedynie w granicach pól, na których stoją. W ćwiczeniu używana jest tylko jedna piłka

Ćwiczenie                    

Celem drużyn atakujących jest utrzymywanie piłki w ich własnej sekcji, w oczekiwaniu na pojawienie się okazji do zagrania skutecznej prostopadłej piłki po ziemi, na drugi koniec strefy. Drużyna broniąca musi stanowić jedność, aby ograniczać wolną przestrzeń i skutecznie zatrzymywać piłkę.

Wariacje

Gdy piłka zostaje zagrana do jednej z sekcji atakujących, wyznacz gracza broniącego, który będzie mógł opuścić swoje pole i założyć pressing na zawodnikach ofensywnych. Gdy, mimo tego, uda im się zagrać skuteczne prostopadłe podanie, wtedy wyznaczony obrońca wraca na swoje pole, a w stosowaniu pressingu zastępuje go inny piłkarz z drużyny broniącej.

W jaki sposób to pomaga

Ćwiczenie uczy formacji defensywnej skutecznej współpracy i tworzenia jedności na boisku. Obrońcy muszą nauczyć się odpowiedniej komunikacji i podejmowania właściwych decyzji dotyczących wychodzenia ze swojej strefy oraz atakowania rywala pressingiem.

 

Uniemożliwiaj przeciwnikowi skuteczne podawanie piłki w trakcie meczu

Stosuj to ćwiczenie na połowie drużyny broniącej. Przykładowo, gdy piłka zostaje zagrana szeroko, do prawego pomocnika zespołu atakującego, lewy obrońca ekipy defensywnej przesuwa się jak najbliżej niego.

To zmusza innych obrońców do przegrupowania szyków i przesunięcia się całą formacją w swoją lewą stronę. To sprawia, iż dla graczy ofensywnych boisko staje się o wiele mniejsze.

Odległości między obrońcami muszą być niewielkie, a cała formacja zwarta – to wymaga głośnej i wyraźnej komunikacji między piłkarzami.

Zadaniem linii defensywnej w takich sytuacjach jest odebranie przeciwnikowi wolnej przestrzeni i zamknięcie wszystkich luk, które umożliwiłyby mu posłanie prostopadłego podania.

Kiedy popatrzysz na grę Barcelony lub Arsenalu z łatwością zauważysz, iż wyspecjalizowały się one w dogrywaniu prostopadłych piłek przez całą formację obronną przeciwnika.

Jeśli grasz przeciwko drużynom, które starają się kopiować ten styl, za wszelką cenę próbuj zmuszać je do grania wszerz w boiska, uniemożliwiając im robienie tego, w czym są najskuteczniejsze.

Alfred Galustian Technika

Jimmy Gilligan

Trener Akademii Nike

Więcej artykułów